DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Všehochuť

Zajimavosti 3

Na místě dopadu UFO se našla těla mimozemského původu, prohlásil v Kongresu bývalý zpravodajec

26. 7. 2023

Petr Jemelka

Američané našli na místech dopadu či přistání neidentifikovaných létajících objektů těla mimozemského původu. Na půdě Kongresu to ve středu pod přísahou vypověděl někdejší příslušník tajných služeb David Grusch. Ten na sebe strhl pozornost tvrzením, že americká armáda má a v utajení střeží havarované i nepoškozené létající talíře.

Jak už jsem veřejně prohlásil v rozhovoru pro Newsnation, tyhle nálezy učinili (na místě přistání UFO – pozn. red.) biologové,“ vypověděl Grusch v Kongresu.

Na přímý dotaz, zda byla těla vyproštěna z trosek létajících objektů lidská, odpověděl, že ne. „Byla jiného než lidského původu. Takový byl úsudek lidí s přímou znalostí programu, s nimiž jsem mluvil,“ dodal.

David Grusch je bývalý příslušník amerického letectva a zpravodajských služeb, který přišel v červnu letošního roku s obviněními, že americká federální vláda provozuje program na zachycování, ukrývání a zkoumání mimozemských vesmírných lodí a jejich posádek. Od té doby se o něj zajímají média, ale i federální úřady. V Kongresu ve středu vypovídá právě kvůli tomu.

Probíhající vyšetřování podle webu Newsweek inicioval na začátku června předseda hlavního vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů James Comer. Reagoval tím na Gruschův rozhovor pro NewNation a článek v The Debrief. Oba mediální výstupy se týkaly stejného tématu. Tvrzení někdejšího zpravodajce, že mají Američané v držení neporušenou mimozemskou vesmírnou loď a těla její mrtvé posádky. Přičemž „strojů nevyrobených lidmi“ mají mít víc.

 

 

Pavel Bartos

 

Na odvrácené straně Měsíce našli gigantickou kovovou strukturu. Sahá do hloubky 300 kilometrů

 

  •    Vědci zkoumají odvrácenou stranu Měsíce
  •     Pod kráterem našli kovovou konstrukci
  •  

Tým astronomů objevil pod největším měsíčním kráterem extrémní přebytek hmoty. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek asteroidu, ale vědci nevylučují, že možná máme co do činění i s něčím mnohem podivnějším.

Jižní Aitkenova pánev je gigantická impaktní struktura na odvrácené straně Měsíce. Údaje ze sond NASA poukazují na existenci velkého přebytku hmoty v měsíčním plášti pod pánví. Podle nového výzkumu může tato hmotnostní anomálie obsahovat kov z mohutného asteroidu, který narazil do Měsíce a vytvořil kráter.

„Představte si, že vezmete hromadu kovu o objemu pěti Velkých ostrovů na Havaji a pohřbíte ji pod zem,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Peter B. James z Baylorovy univerzity ve Waco v Texasu. „Přibližně tolik neočekávané hmoty jsme zjistili.“

Pozůstatky asteroidu?

„Když jsme je zkombinovali s údaji o měsíční topografii ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, objevili jsme nečekaně velké množství hmoty stovky kilometrů pod Aitkenovou pánví,“ říká James.

Jedním z možných vysvětlení záhadné struktury je, že kov z asteroidu, který kráter vytvořil, je stále usazen v plášti Měsíce. „Hustá hmota – ať už je to cokoli a odkudkoli – zatěžuje dno pánve směrem dolů téměř o kilometr.“

Počítačové simulace dopadů velkých asteroidů naznačují, že za vhodných podmínek může být jejich železno-niklové jádro při dopadu rozptýleno do horního pláště Měsíce. Další teorie o tom, co hmotu vytvořilo, zmiňuje tuhnutí měsíčního magmatického oceánu, neboli proces, při kterém kdysi roztavený povrch Měsíce během miliard let ztuhl a zároveň se vytvořily husté oxidy.

 

 


 

Na obloze se objeví kometa, kterou naposledy před 50 000 lety viděli neandertálci

Pouhým okem by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné sledovat před 50 000 lety, kdy ještě žili neandertálci.

Článek

Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF)   se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.

 

Jakmile se kometa C/2022 E3 (ZTF) přiblíží k Zemi, může být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem už ve druhé polovině ledna, řekl časopisu Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey.

Podle současných odhadů by měla v době přiblížení k Zemi dosáhnout alespoň 6. hvězdné velikosti, což je veličina udávající jasnost objektu na obloze. Podle Newsweeku je 6. hvězdná velikost zhruba hranice, při níž je vesmírný objekt schopno spatřit lidské oko.

Jasnost komet je však velmi těžké předpovědět - je možné, že nebude viditelná vůbec, anebo  bude zářit jasněji, než se očekává, upozornila astronomka z britské Královské observatoře v Greenwich Tania de Salesová Marquesová.

 


 

1001´+1

Vědci objevili na Marsu stopy dávného oceánu

Planetární vědci se již dlouho bouřlivě dohadují, zda se před miliardami let na nížinách severní polokoule Marsu rozkládal ohromný oceán. Nové důkazy do této debaty přinášejí studie publikované v časopisech Journal of Geophysical Research: Planets a Nature Geoscience, které se zabývají topografií a stratigrafií povrchu rudé planety.

Vedoucí výzkumu Benjamin Cardenas z Pensylvánské státní univerzity a jeho spolupracovníci analyzovali topografické mapy Marsu a nabízejí zatím nejpřesvědčivější doklady existence dávného oceánu na severní polokouli rudé planety, v oblasti Aeolis Dorsa, která se rozkládá nedaleko kráteru Gale. Vědci identifikovali pobřeží tohoto oceánu, jehož stáří odhadují na zhruba 3,5 miliardy let.

 Stopy dávného oceánu

Badatelé zároveň narazili na vrstvy starobylých sedimentů, jejichž mocnost by měla být nejméně 900 metrů, které pokrývají stovky tisíc čtverečních kilometrů severní polokoule. Benjamin Cardenas k tomu dodává: „Velkou novinkou ve výzkumu Marsu je, že jsme začali přemýšlet o stratigrafii rudé planety a o jejím sedimentárním záznamu.“

„Člověka okamžitě napadne, že existence velkého oceánu na Marsu je velmi slibná pro možnou přítomnost života,přiznává Cardenas. „Také nám to hodně říká o klimatu Marsu a jeho vývoji během historie planety. Teď se zdá velmi pravděpodobné, že rudá planeta před miliardami let byla natolik teplá a měla natolik hustou atmosféru, aby si mohla udržet velké množství vody na svém povrchu.“

Vědci při výzkumu využili software vyvinutý americkou vědeckovýzkumnou vládní agenturou US Geological Survey. S jeho pomocí zpracovali množství dat, získaných od americké vesmírné agentury NASA, včetně údajů z laserového výškoměru Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA), který zhruba před 20 lety pracoval na palubě sondy Mars Global Surveyor na oběžné dráze Marsu

 

 

 


      

Důkaz existence mostů do jiných vesmírů? Čeští vědci jsou na stopě fantastického objevu

Vědci z opavské univerzity studují doposud nevysvětlené vlastnosti záření pocházejícího z blízkosti superhmotných černých děr. Jedním z vysvětlení je, že záření pochází z okolí tzv. černé díry – mostu k paralelnímu vesmíru, který jako první teoreticky popsali v roce 1935 Albert Einstein a Nathan Rosen.

Sledujeme dvojí oscilace, které se projevují v discích hmoty rotující okolo černých děr. Záření z těchto akrečních disků uniká velmi blízko zóny, odkud už není návratu. Zajímavé je, že dvojí oscilace probíhají na frekvencích, které mají celočíselný poměr, nejčastěji tři ku dvěma,“ popisuje vědec Jaroslav Vrba z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Zmíněné záření se dá dobře vysvětlit u malých černých děr, takzvaných mikrokvazarů, ale u větších černých děr není toto vysvětlení zcela přesné. Hledají se tedy alternativní typy objektů, na které by byl fyzikální model založený na pohybu zářící horké hmoty kolem červí díry aplikovatelný. Jedním z velice pravděpodobných vysvětlení je výskyt červí díry.

Tento pojem označuje hypotetickou zkratku mezi dvěma místy v zakřiveném časoprostoru. Jako první jej popsali již v roce 1935 Albert Einstein a Nathan Rosen ve své vědecké práci. Odborně se tedy také nazývá „Einsteinův–Rosenův most“. Je ale vůbec možné, aby tyto doposud jen teoreticky popsané zkratky ve vesmíru byly brány do paralelních vesmírů a reálné kosmické objekty?

Již dříve vědci z opavské univerzity přišli na to, jak by se daly opticky odhalit, a nově studované záhadné záření by mohlo být další indicií k jejich detekci. Ve spolupráci se zahraničními vědci z Ruska a Brazílie přišli čeští fyzici také na to, že existence stabilní červí díry nevyžaduje ani žádné exotické, zatím neobjevené látky.

„Dlouhá léta jsme si mysleli, že k udržení stabilního hrdla červí díry je zapotřebí exotická látka, jejíž vlastnosti se příčí naší běžné zkušenosti. Naše novější studie ovšem počítají s tím, že červí díry mají také elektrický náboj a magnetické pole,“ vysvětluje ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě Zdeněk Stuchlík.

Pochopitelně se nabízí otázka, co červí díra vlastně spojuje. Teoreticky může být nejen zkratkou propojující dvě vzdálená místa v jednom vesmíru, ale dokonce spojnicí mezi dvěma různými vesmíry.

Stuchlík však dodává, že v takovém paralelním vesmíru bychom nenašli naše druhé já žijící jiným životem (jak popisuje teorie mnohovesmíru), nýbrž by šlo o úplně nezávislý vesmír, v němž by oproti našemu vesmíru byly jen trošičku odlišné fyzikální vlastnosti hmoty.

Nové studie tedy přinášejí možnost vzniku stabilních červích děr ze stavebních kamenů, které máme ve vesmíru běžně dostupné. Dala by se ale taková červí díra vytvořit i uměle, například v laboratoři?

„Bohužel na laboratorní vytvoření takové červí díry na Zemi zatím nemáme dostatek energie: Konstrukce takových objektů vyžaduje energie, které se nacházejí v centrech velkých galaxií. Bavíme se tu o energii přibližně stomiliardkrát větší, než jakou disponuje naše Slunce,“ odpovídá Stuchlík.

 

Dotyk 

Ve vesmíru byla nalezena druhá Země: Planeta má 20 stupňů a podobnou atmosféru

Je velmi pravděpodobné, že ve vesmíru nejsme jedinou planetou, na níž je život. Ale je možné, že druhou Zemi nikdy neobjevíme. Anebo že by přece? Nyní se totiž ukázalo, že exoplaneta KOI-3010.01 je pravděpodobně na 84 % obyvatelná. Co to znamená?

KOI-3010 je velmi podobná Zemi a i podmínky na ní jsou možné pro vznik a vývoj života.

Průměrná teplota zde dosahuje příjemných 19,6 °C. Poloměr planety pak převyšuje Zemi 1,35krát.

Objev nedaleké planety, která je potenciálně vhodná pro život, je teleskopův první úspěch. Ross 508b se řadí do kategorie super-Zemí, tedy těles, jež jsou větší než naše domovina, ale nepřesahují desetinásobek její hmotnosti. Zpočátku byly objeveny pouze planety typu plynný obr. Existence vyšší formy života je na nich ale nepravděpodobná. Později se podařilo najít objekty z křemičitanových hornin. Ty by mohly mít dýchatelnou atmosféru, vhodnou gravitaci a

stabilní teplotu.

Právě Ross 508b by mohla tyto podmínky splňovat. Nachází se totiž na vnitřní hranici obyvatelné zóny své hvězdy. Zda je za těchto podmínek na planetě přítomna voda, je stále předmětem diskuze a dalšího výzkumu. Japonský tým je i přesto revolučním objevem nadšený. „Od začátku vývoje IRD uplynulo 14 let. Celou dobu jsme doufali, že najdeme planetu přesně jako Ross 508b," řekl profesor Bun'ei Sato z Tokijského technologického institutu, hlavní řešitel IRD- SSP. „Tento úspěch otevřel dveře pro budoucí pozorování, jenž mohou potvrdit, že kolem hvězd s nízkou hmotností mohou existovat exoplanety.

 

 

                         POZOROVÁNÍ KOMETY

ude proto zapotřebí použít minimálně dValekohledB.

 

 Expertům však dělá vrásky velikost komety. Pí pozorování totiž naznačovala 161 km ale   skutečná velikost je 19 kilometrů. "C/2017 K2 se tak pohybuje mezi legitimně velkými a   hrstkou největších dosud 11 objevených komet," citoval portál CNET odborníky z NASA   Eddieho Irizarryho a Kelly Kizer Whittovou.

 Má poznámka: Na začátku bombastická zpráva, odborníci se obávají velikosti komety a   předpokládaná velikost 161 km a že se blíží k Zemi, podle této zprávy si jeden pomyslí že     může narazit do Země a zničit jí a pak najednou se to splaskne na 19 km a bude bude vidět   jen dalekohledem. To už se stalo vícekrát, že mě zaujme článek podle nadpisu. Proč   odborníci  na začátku uvádějí  jejich nepotvrzené kosmické údaje ?


 

 

Astronomové konečně popsali zdroj záhadného gama signálu, který roku  2009 přišel z Mléčné dráhy

Ondřej Štěpán

Roku 2009 byl zachycen záhadný signál vycházející z centra Mléčné dráhy. Původní hypotézy vědců jej dávaly do souvislosti s temnou hmotou.

Tým výzkumníků z Australské národní univerzity přišel s vysvětlením původu záhadného gama signálu vycházejícího z centra Mléčné dráhy. Vědci se domnívají, že může souviset s velmi rychle rotujícími neutronovými hvězdami. Zpočátku existovaly názory, že se jedná o znak temné hmoty, objevila se však nová verze.

První zachycení signálu

Studovaný signál byl poprvé zachycen v roce 2009. Ukázalo se, že je jedinečný svého druhu.    Bylo navrženo několik hypotéz jeho původu, přičemž nejspolehlivější z nich byla verze, že tento signál  je derivátem zmíněné temné hmoty. Důkazy, které by potvrzovaly spojení signálu s temnou hmotou, se však za poslední roky nenašly. Pro astrofyziky to proto nadále zůstává záhadou.          V novém článku poskytuje tým výzkumníků alternativní vysvětlení. Domnívají se, že zvláštní    signál vycházející ze středu naší galaxie může souviset s určitým typem hvězdy.

Přebytek v galaktickém centru

Gama paprsky jsou formou elektromagnetického záření s nejkratší vlnovou délkou a nejvyšší energií. Tento konkrétní signál gama záření je vědcům znám jako „přebytek v galaktickém centru“. Tímto termínem vědci nazvali nečekaně vysokou koncentraci gama paprsků vycházejících ze středu naší galaxie. Ve skutečnosti mohou takové signály pocházet      od určitého typu rychle rotujících neutronových hvězd. Jedná se o velmi husté zbytky hvězd hmotnějších než naše Slunce.

 

V Egyptě odkryli další tajemné místo. Z nového objevu až mrazí

Jaroslav Krupka

Polští archeologové oznámili objev hrobového komplexu v blízkosti starověkého námořního  přístavu Berenice Troglodytica v Egyptě.

Během 4. až 6. století našeho letopočtu obývali tento region Núbijci zvaní Blemmyes, obyvatelé východní pouště, kteří obsadili Dolní Núbii a založili malé nezávislé království s centrem Kalabša, nacházejícím se ve výběžku poblíž Asuánu v Egyptě.

Podivně svázaní mrtví

Archeologové z Centra středomořské archeologie Varšavské univerzity nyní odkryli na místě někdejšího přístavu hrobový komplex obsahující sedm koster pohřbených ve více vrstvách a pocházející z doby před zhruba patnácti sty lety. Mrtví byli uloženi do hrobů s dolními končetinami položenými na hrudi.

„To není přirozená poloha. Abyste jí dosáhli, museli byste zesnulého svázat provazy nebo látkou,“ uvedl podle webu Heritage Daily Mariusz Gwiazda z Centra středomořské archeologie Varšavské univerzity.

Pohřbení patřili mezi elitu

Artefakty uložené v hrobce naznačují, že pochovaní představovali elitní třídu, pohřbívanou spolu s dovezenými korálky vyrobenými z onyxu (neprůhledného poloprůsvitného černého minerálu chalcedonu) a karneolu (hnědočerveného minerálu), které pocházely z Pákistánu, Indie a dokonce i z Indonésie. Tým také objevil stříbrné prsteny a náušnice a slonovinové náramky.

Vykopávky dále odhalily nový důkaz starověkých pohřebních rituálů, protože archeologové při nich objevili plošinu se zvířecími pozůstatky, jež představovaly pravděpodobně obětiny. Na plošině se našly mísy používané za tímto účelem a také několik amfor umístěných dnem vzhůru, jež byly vyprázdněny během rituálních praktik.

 

 

 

     Astronomové objevili poklad skrytých černých děr

Stanislav Mihulka

 

  • Odborníci věří, že velké spirální galaxie vznikají postupným splýváním             s menšími galaxiemi
  • Tyto menší galaxie by přitom měly s sebou přinést i centrální černou             díru
  • Zároveň ale není jasné, jak často obsahují masivní centrální černé díry

Odborníci věří, že velké spirální galaxie, jako je třeba naše Mléčná dráha,     vznikají postupným splýváním s menšími, především s trpasličími            galaxiemi. Tyto menší galaxie by přitom měly s sebou přinést i centrální        černou díru, která tím pádem zvětší hmotnost centrální černé díry rostoucí   galaxie.

Zároveň ale není jasné, jak často trpasličí galaxií obsahují masivní centrální
černé díry. Odhady na toto téma se různí. Výzkumný tým, vedený odborníky americké University of North Carolina at Chapel Hill, nedávno přispěl k        vyjasnění této záhady objevem doposud přehlíženého pokladu masivních     černých děr v trpasličích galaxiích.
 Pugdhaolimera a její kolegové            vystopovali vesmírná monstra, která se v malých galaxiích ukrývala přímo         před našimi zraky. Černé díry obvykle detekujeme díky jejich apetitu. Když         ve  velkém požírají okolní hmotu, tak přitom září tak, že se to nedá přehlédnout. Badatelé to přirovnávají  ke sledování světlušek, kterých si v noci všimneme,      jen když zapnou své světélkující zařízení.

Chyby, nebo...

Problém je v tom, že záření hodujících černých děr se velmi podobá záření     čerstvě zrozených hvězd. Astronomové to rozeznávají detailní analýzou záření.      Polimerová a spol. takové analýzy použili u dat z průzkumů galaxií.                       U některých galaxií se ukázalo, že analýzy poskytují rozporuplné výsledky.      Obvykle se takové výsledky zahazují jako chyby.

Badatelé se ale na tyto „chyby“ zaměřili a simulovali různé situace, které by         to mohly vysvětlit. Nakonec dospěli k závěru, že to nejsou žádné chyby, nýbrž      trpasličí galaxie s masivní černou dírou, v nichž zároveň dochází k intenzivní           vorbě nových hvězd. A takových případů je podle všeho velmi mnoho.

Ukazuje se, že masivní centrální černé díry jsou v trpasličích galaxiích mnohem častější, než jsme si doposud mysleli. Byly tam vždy, jen se před astronomy    umně skrývaly za intenzivní tvorbu hvězd. Nově nalezené černé díry se teď nepochybně dostanou do hledáčku astronomů, protože to nejspíš jsou základní stavebníkameny supermasivních černých děr.

 

 

 

Astronauti vypěstovali ve vesmíru chilli papričky.                   Uvařili si tacos

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) s o víkendu      pochutnali   na tradičním mexickém pokrmu s názvem tacos. Jednou      z použitých ingrediencí byly i chilli papričky, které si sami vypěstovali.              Stalo se tak vůbec poprvé, kdy členové kosmické agentury NASA vypěstovali   tento druh zeleniny ve vesmíru.

Členové vesmírné posádky začali podle vyjádření NASA s pěstováním chilli   papriček v červenci ve snaze porozumět více „interakcím mezi rostlinami a mikroby” ve vesmíru.

Konkrétně se jednalo o druh papriky seté (Capsicum annuum), která je známá   pod názvem Anaheim či pro její původ také jako novomexická paprika.

Astronautům se ve vesmíru již dříve podařilo vypěstovat jiné druhy zeleniny,      jako například salát či ředkvičky. Papriky jsou ale podle NASA pro pěstování obtížnější, neboť trvá relativně dlouho, než vyklíčí a přinesou plody.

Má poznámka: To už je nadějnější zpráva. I když pěstování relativně trvá       dlouho, ale stejně to je úspěch, si nakonec mohou pochutnat na vypěstované zelenině.

 

Vědci poprvé vypěstovali v měsíční půdě rostliny,

výsledek je překvapil

 Zuzana Rychlá a ČTK

Vědci poprvé ve vzorcích měsíční půdy vypěstovali rostliny. Semínka řeřichy vědci            zasadili do malých vzorků měsíčního prachu odebraných během misí Apollo v letech            1969 až 1972. K jejich velkému úžasu semínka vyklíčila do dvou dní.

Rostliny v měsíční půdě a v kontrolních vzorcích podle Anny-Lisy Paulové z Floridské univerzity vypadaly do šestého dne zhruba stejně. Poté se objevily rozdíly. Rostliny pěstované v měsíční půdě  začaly vykazovat stres, vyvíjely se pomaleji a skončily zakrnělé. I tak ale podle vědců jde o průlom, který má i „pozemské“ důsledky.

Tento výzkum má zásadní význam pro dlouhodobé cíle NASA v oblasti lidského      průzkumu, protože budeme muset využít zdroje nalezené na Měsíci a Marsu k vývoji      zdrojů potravy pro budoucí astronauty žijící a pracující v hlubokém vesmíru,“ uvedl šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Bill Nelson. Doplnil, že výzkum má          význam i pro Zemi, jelikož může přispět k zemědělským inovacím, které pomohou pěstovat rostliny        vtěžkých podmínkách

Jeden z problémů, kterým výzkumníci čelí, je nedostatek měsíční půdy pro podobné experimenty. Během tříletého období od roku 1969 přivezli astronauti NASA z měsíčního povrchu 382 kilogramů měsíčních hornin, kamínků, písku a prachu. Tým vědců z Floridské univerzity dostal na experiment pouze gram měsíční půdy na rostlinu.

Má poznámka:  Pouhý gram měsíční půdy na rostlinku ?  Výsledek tedy není podle nadpisu  že výsledek překvapil.  Spíše překvapení ze zakrnělé rostlinky. Předčasně mnoho povyku pro nic za nic. A k tomu           stará zpráva, vypěstovaná rostlinka z roku 1972 a uveřejněna nyní 

                                                        

                                                                                       Dotyk

Hvězda Tabby neustále bliká: Vědci nevylučují vyspělou mimozemskou civilizaci                                                                 

Nataša Slánská 

Mimozemská megastruktura

V roce 1960 přišel astronom Freeman Dyson se zajímavou myšlenkou: pokud někde ve    vesmíru existuje o poznání vyspělejší civilizace, než je ta naše, její potřeba energie bude tak vysoká,  že svou hvězdu bude muset doslova zakrýt solárními panely. Právě na tuto úvahu si záhadologové vzpomněli po objevu hvězdy Tabby. Co když její stmívání způsobuje uměle vytvořená megastruktura plná solárních panelů?

Tabbyinu hvězdu zakrývá oblak prachu.Zdroj: Profimedia.CZ

Odborníci našli méně senzační, avšak pravděpodobnější vysvětlení: clonu okolo hvězdy tvoří polopropustný prach, který ji obíhá po téměř kruhové orbitě. Jeden oběh mu trvá 1574 dnů.

Tím se však možnost aktivity mimozemšťanů zcela nevyloučila. Nikdo totiž neví, odkud      tento prach pochází, respektive co ho vytváří a "přikrmuje". Navíc je od hvězdy vzdálen   zhruba 3 astronomické jednotky, což prý odpovídá obyvatelné zóně, kde by se mohla  nacházet příhodná teplota k životu a voda v kapalném stavu. Naskytla se hypotéza, že prach okolo sebe víří nějaká exoplaneta, jejíž obyvatelé se chovají k životnímu prostředí ještě hůře než lidé.

Má poznámka: Mají zřejmě solární panely a přitom se chovají hůře než lidé. Továrny a auta ?  To jsou jen dohady. Třeba to je hvězdný prach?

 

Dotyk

Vědci našli na Měsíci velké zdroje vody. Pravděpodobně ji  odčerpává ze Země

Elena Velímská

Při zkoumání planet, hvězd či měsíců astronomové nepátrají jen po              stopách mimozemského života, zajímá je složení planet, které přispívá k poznatkům o vzniku celého vesmíru. A pak je to samozřejmě voda, po            které pátrají. Kde je voda, mohl být život nebo se může vyvinout. Na Měsíci      voda je, ale kde se tam vzala a jak souvisí se „životem“?  

Letmý pohled do historie lunární vody

Pohlédneme-li do historie „vody“ na Měsíci, zjistíme, že už v roce 1645 holandský astronom   M. van Langren zmapoval měsíc a tmavé skvrny na povrchu, o kterých se domníval, že to jsou oceány. Nazval je mare, latinsky moře. Dnes se ví, že to jsou čedičové sopečné pláně, ale     jméno zůstalo. Koncem 19. století na základě svých měření americký astronom W. Pickering objevil, že Měsíc nemá atmosféru a voda by se tak musela vypařit. Dlouhá léta s ním vědci souhlasili. S myšlenkou vody opět přišel teoretický fyzik K. Watson na počátku 60. let        minulého století, který uveřejnil článek o vodním ledu v kráterech v trvale zastíněných      oblastech.

Zkoumání na místě

Vzorky z Měsíce, které posbírali astronauti mise Apollo, stopy vody neprokázaly a vědci        usoudili, že je povrch naší luny zcela suchý. V 90. letech snímky sondy NASA naznačily,               že by v kráterech oblastí, které nejsou vystaveny slunečnímu záření, led být mohl. Avšak dle    snímků nízkého rozlišení to nebylo možné prokázat. S vývojem technologií byly první vzorky z Měsíce znova prozkoumány v roce 2008 a uvnitř střípků sopečného skla byl nalezen vodík.      To byl první významný objev, který naznačil, že v dávné minulosti, možná už při vzniku Měsíce     , voda mohla být v jeho nitru. Následovalo další sbíraní údajů a v roce 2018 byla existence vody zjištěna v zastíněných oblastech. V roce 2020 potvrdila observatoř SOFIA agentury NASA       objev vody i na sluneční straně Měsíce, což znamená výskyt na celém povrchu Měsíce.

Původ vody na Měsíci

Voda, jak naznačují důkazy, pochází ze srážek ledových meteoritů a komet a díky mísení měsíčního prachu slunečním větrem. Jak se uvádí v článku ScienceAlert z počátku května     2022, vědci nově uvádějí, že ionty vodíku a kyslíku se na povrch Měsíce také dostávají,          když se na pět dní v každém lunárním měsíci dostane Měsíc do chvostu zemské magnetosféry. Sluneční vítr některé linie magnetického pole v chvostu narušuje. Když si jím Měsíc proplouvá, dojde k zacelení trhlin a ionty, které před tím unikly ze zemské atmosféry, se vracejí na Zem.      V tu chvíli „… to je jakoby se Měsíc ocitnul ve spršce vodních iontů…, říká geofyzik G. Kletetschka z Aljašské univerzity ve Fairbanksu. Z iontů, které se dostávají na povrch Měsíce, se vytváří led, protože   Měsíc nemá magnetosféru.

Měsíc jako zásobárna vody

Údaje sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter však naznačují skalní zlomy, do kterých se různými geologickými procesy tento led dostává. „V kráterech se vytvářejí strukturní rozšíření        a zlomy, které umožňují vznik sítě pórovitého prostoru, který může být velkou zásobárnou podpovrchové kapalné vody," píše Kletetschka a jeho tým ve studii (nature.com) v březnu 2022. Zlomy  poskytují dostatečnou ochranu před vypařováním. Domnívají se, že si takto Měsíc pěkně v      tichu odčerpává „pozemskou“ vodu už více než tři miliardy let, a že většina vody se dostala na Měsíc právě tímto způsobem. Předpokládají, že se pod povrchem mohlo nashromáždit tolik    vody, že by zaplnilo severoamerické Huronské jezero. Vzhledem k tomu, že tým NASA Artemis   plánuje vybudovat základní tábor na jižním pólu Měsíce, mohou být ionty vody, které vznikly před mnoha  eony na Zemi, využity v systému podpory života astronautů,“ říká Kletetschka. A tak měsíční voda může nakonec život na Měsíci umožnit

 

 


Na měsíci Jupiteru může být život                      

Jana PřistoupilováNovinky

 

Na jednom ze čtyř měsíců planety Jupiter se pod tlustou vrstvou ledu nachází oceán. Podle nové studie by mohl být obyvatelný. Mezi ledovou vrstvou na Europě a Grónským ledovcem u nás na Zemi jsou totiž některé podobnosti. Uvedla to CNN na svých stránkách.

Vliv vody na topografii ledové vrstvy

Vybavení na palubě letadel pomáhá výzkumníkům studovat polární oblasti Země a sledovat změny v ledovcích a ledových vrstvách, které by mohly mít vliv na hladinu moří. Také hledají jezera povrchové vody, odvodňující kanály a subglaciální jezera.

Operace IceBridge je mise NASA, která v letech 2015 až 2017 sbírala data o nadmořské výšce ledového příkrovu. Odhalila, že trhlina na Grónském ledovci se vytvořila poté, co se led rozlomil kolem vody, která uvnitř ledového příkrovu znovu zamrzala. Tlak vodní kapsy způsobil, že hřebeny pukliny stouply.

To vedlo vědce k otázce, zda se totéž nestalo na Europě. To by znamenalo, že by pod ledovou vrstvou existovaly kapsy naplněné vodou, které by mohly vytvářet potenciálně obyvatelné prostředí pod jinak nehostinným povrchem tohoto měsíce,

Povrch měsíce se neustále mění

Skrz praskliny v ledové skořápce o tloušťce desítek kilometrů stoupají oblaka páry. Tato ledová vrstva by mohla být místem, kde se mísí podpovrchový oceán a živiny důležité pro existenci života.


 

Kdo žil v Egyptě před faraony? Vědci objevili 7000 let starou záhadnou vesnici

Nataša Slánská

Když se řekne Egypt, představíme si pyramidy a mumifikované faraony ve zlatých   sarkofázích. Historie saharské země rozpínající se okolo toku Nilu je přitom mnohem  starší, jen méně zkoumaná a diskutovaná.   A to přesto, že mnohé archeologické nálezy z  pravěkého období jsou velmi pozoruhodné. Vědci například odhalili, že už před 7000 lety si zde lidé stavěli domy a sýpky.

 

Zřídkakdy se to říká nahlas, ale Egypťané neradi diskutují o možnosti, že jejich civilizaci předcházely jiné vyspělé kultury. Jistě, Sahara kdysi      bývala mnohem vlhčí a zelená, avšak takové prostředí v tak dávných dobách mohlo hostit akorát tak kočovné pastevce, kteří putovali krajinou s ochočenými kozami a chytali ryby v jezerech. Ty pravé dějiny Egypta začaly až kolem roku 3100 př. n. l., kdy faraon Meni sjednotil místní       kmeny a vytvořil říši, která se už nikdy neměla rozdrobit

Nikoli pastevci, ale farmáři

Původní obyvatele egyptského území přitom rozhodně nelze považovat za primitivní. Svědčí o tom například pozůstatky neolitické vesnice     nalezené na severu země v oblasti Tell al-Samara. Analýza místních předmětů ukázala, že zde žili lidé živící se zemědělstvím už okolo roku                5000 př. n. l., tedy téměř 2000 let před příchodem faraonů. Usedlý způsob života dokazují pozůstatky domů a sýpek; jde o zatím nejstarší       budovy nalezené na území Egypta, které kdy byly objeveny.

Pozůstatky egyptské neolitické vesnice Zdroj: Profimedia.CZ

"Rozbor biologického materiálu z naleziště nám poskytuje jasnější pohled na první komunity, jež se usadily v deltě Nilu, a na původ zemědělství a farmářství v Egyptě," uvedla Nadia Khedr z egyptského ministerstva památek.

Pozoruhodné hřbitovy

Zemědělskou vesnicí zajímavé objevy z předfaronského období samozřejmě nekončí. V západním Egyptě se našel hřbitov užívaný v letech 4600 - 4000 př. n. l., kde odpočívají zesnulí členové neznámé společnosti, jež si na svou dobu žila doslova nad poměry. Musela si užívat dobrou stravu, neboť jejich průměrná výška činila 170 cm u mužů a 160 cm u žen. Úmrtnost novorozenců byla v této komunitě nezvykle nízká a ženy se běžně dožívaly 50 let, což znamená, že neumíraly tak často při porodu, jak tomu bylo kdekoli jinde na světě.

O něco později však byly nedaleko objeveny další dvě pohřebiště, kde už nálezy nebyly tak pozitivní - pohřbení jedinci byli nižšího vzrůstu,     dožívali se nižšího věku a častěji oplakávali své nejmenší děti. Archeologové si jen nejsou jistí, zda šlo o zcela odlišnou kulturu, nebo jen chudší část  jedné větší, strukturované společnosti.

Asi nejznámější neolitickou památkou v Egyptě jsou pak megality v oblasti Nabta Playa. Pocházejí ještě z doby, kdy byla Sahara zelenou plání    plnou jezer a skotačivé zvěře. Kruh vztyčených kamenů tak trochu připomíná anglický Stonehenge, byl však vybudován mnohem dříve, a to už  okolo 7000 př. n. l. Záhadologové v něm vidí nebeský kalendář a vědc jen krčí rameny stejně jako nad všemi ostatními megalitickými monumenty.    Jedno je však jisté: prehistorie Egypta byla pestrá a určitě stojí za to ji blíže zkoumat.

 

 

Sluneční skvrny jsou tak obrovské, že by mohly zničit celou Zemi. Musíme být v pozoru

, NASAobjevvesmír objevvesmír

Na povrchu Slunce se objevily dva obrovské roje slunečních skvrn, které naznačují zvýšenou možnost živých                         polárních září a potenciálně ničivých slunečních erupcí v nadcházejících měsících. Některé z těchto slunečních skvrn                 jsou  tak obrovské, že by mohly zničit celou Zemi, píše server Live Science.

Nové skupiny slunečních skvrn, známé jako „aktivní oblasti“ 2993 a 2994 (AR2993 a AR2994), zřejmě následuje třetí skupina slunečních             skvrn – dosud skrytá za severovýchodním okrajem Slunce – která zřejmě způsobila silnou sluneční erupci, jež před několika dny minula Zemi.

Každý roj se skládá z několika slunečních skvrn a pokrývá plochu stovek milionů čtverečních kilometrů – mnohem větší, než je průměr Země    . Jsou způsobeny magnetickým narušením viditelné sluneční fotosféry, které odhalí relativně chladnější vrstvy pod ní.                

Tyto roje navíc pocítíme už brzy. V následujících měsících tak bude Země čelit nejen potenciálně ničivým slunečním erupcím, ale také zvýšené možnosti živých polárních září. Zároveň však NASA varuje, že některé z těchto slunečních skvrn jsou tak obrovské, že by mohly pohltit celou     Zemi. 

Sluneční cyklus 25

Jan Janssens, odborník na komunikaci ze Solar-Terrestrial Centra v Bruselu uvedl, že Slunce bylo v posledních týdnech velmi aktivní a  nepředpokládá se, že by v blízké době mělo být méně aktivní. Minulý týden Zemi jen těsně unikl výron sluneční plazmy spojený s ještě dřívější skupinou slunečních skvrn.

Tato situace je v této fázi slunečního cyklu typická,“ uvedl Janssens. „S tím, jak sluneční cyklus směřuje ke svému maximu, se zviditelňují          stále složitější oblasti slunečních skvrn, které pak mohou produkovat sluneční erupce.“

Podle NASA vědci dělí sluneční erupce do pěti tříd, z nichž každá je desetkrát silnější než předchozí – A, B, C, M a X. Každá kategorie má devět     oddílů; a nejsilnější erupce třídy X mohou mít více než desetkrát větší sílu než erupce X1, takže teoreticky neexistuje žádný limit, jak velké       mohou být – nejsilnější zaznamenaná erupce v roce 2003 zahltila senzory na úrovni X28.

Zdroj: lives.science..com

 

Má poznámka: Co nám pomůže být na pozoru ? Copak tím můžeme něco ovlivni ?.

Připadá mi, že poslední dobou nás ze všech stran jen straší. Spíše to jev se stále opakující, když nejsilnější erupce byla v roce 2003.

 


 

Nová záhada: V Antarktidě se nachází záhadná pyramid

Lenka Samuely

Antarktida patří mezi nejméně pohostinný kontinent. Jižní polární oblast disponuje tak drsnými podmínkami, že zde nenajdeme žádné trvale žijící obyvatelstvo. I přesto zde vědci objevili záhadný objekt připomínající egyptské pyramidy.

Pravidelný tvar, ostré hrany a souřadnice 79°58’39.25″S 81°57’32.21″W. Na pyramidu na Antarktidě se může podívat každý z pohodlí svého domova prostřednictvím aplikace Google Earth. Snímek z roku 2009 nepřestává fascinovat jak laickou, tak odbornou veřejnost. Tento jehlan však není za polárním kruhem jediný.

Zprávy o tom, že se uprostřed nehostinné krajiny objevila pyramida, pocházejí již z roku 1910. O více než sto let později pravdivost tvrzení členů polární expedice potvrdily satelitní snímky. Dvě kamenné hory stojí v jižní části pohoří Ellsworth v oblasti zvané Heritage Range, třetí se našla poblíž pobřeží.

Pyramida na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi. Má rozlohu téměř 14 milionů km². Její průměrná nadmořská výška činí       1958  m. Průměrné teploty ve vnitrozemí se pohybují od minus 70 °C do minus 10 °C. Dochází zde často k silnému větrnému proudění dosahující síly uragánu. I přesto zde byly objeveny dva druhy kvetoucích rostlin. Okolní moře obývají kromě ryb také kytovci, bezobratlí živočichové a tučňáci. Hojní jsou zde i mořští ptáci,

Pro lidskou rasu je to krajina nehostinná. Nebylo tomu tak ale vždy. Před 90 miliony lety byla plná deštných pralesů, vlhkých bažin a také dinosaurů. Průměrná celoroční teplota se pohybovala kolem 12 °C, voda v řekách byla o 8 °C teplejší. Často zde také pršelo. Rostlinné zbytky ze sedimentů pod Rossovým šelfovým ledovcem dokazují, že ještě před 15 až 20 miliony lety, bylo na tomto kontinentu o 11 stupňů Celsia více než dnes. Tehdy jeho okraje připomínaly dnešní Island.

 

 

Přilétá největší kometa, kterou kdy lidé pozorovali. Je opravdu  gigantická

Nová měření potvrzují ohromující rozměry komety, která se k nám blíží z periferie sluneční soustavy. Je padesátkrát větší než většina známých „vlasatic“.

Je to skutečný kolos. Jmenuje se C/2014 UN271 Bernardinelli-Bernstein po svých objevitelích – astronomech Pedru Bernardinellim a Gary Bernsteinovi, kteří ji identifikovali loni v červnu.

Poutník s ledovým srdcem

Kometa Bernardinelli-Bernstein letí do středu sluneční soustavy a blíží se Slunci i Zemi. Kdyby tato ledová hora         do Země narazila, vyhladila by naši civilizaci. Avšak toho se nemusíme obávat, mine ji v uctivé vzdálenosti.

Nová měření potvrzují ohromující rozměry komety, která se k nám blíží z periferie sluneční soustavy. Je padesátkrát větší než většina známých „vlasatic“.

Je to skutečný kolos. Jmenuje se C/2014 UN271 Bernardinelli-Bernstein po svých objevitelích – astronomech             Pedru Bernardinellim a Gary Bernsteinovi, kteří ji identifikovali loni v červnu.

Velikost komety nicméně astronomy ohromila. Je padesátkrát větší než většina známých vlasatic.

Astrovědci k její dosud nejpodrobnější analýze použili Hubbelův vesmírný dalekohled. Jejich studie objektu potvrdila  , že pevný střed komety (bez komy – dlouhého ohonu ledu sublimujícího na plyny v brázdě komety) měří téměř 140 kilometrů. Jeho hmotnost je gigantická – astronomové ji odhadují na 500 bilionů tun.

Kometa (zastarale vlasatice), je těleso obíhající většinou po výstředné eliptické dráze kolem Slunce. Komety jsou  známé pro své nápadné ohony. Mají ledové srdce, často jsou popisované jako špinavé sněhové koule. Z velké části  je ji tvoří zmrzlý oxid uhličitý, metan a led smíchaný s prachem a nerostnými látkami.

Potvrzujeme, že C/2014 UN271 Bernardinelli-Bernstein je ta největší kometa s dlouhou periodou, který kdy byla detekována    píší výzkumníci v obsáhlé studii publikované v The Astrophysical Journal Letters.

Ano, tušili jsme, že bude velká, protože je jasná na tak velkou vzdálenost. Teď potvrzujeme, že velká je. Je opravdu velká a černější než uhlí,“     cituje žurnál Science Alert  profesora planetárních věd Davida Jewitta z Kalifornské univerzity v Los Angeles, hlavního autora studie.

Bernardinelli-Bernstein za sebou zanechává dosud největší nám blízkou kometu, téměř stokilometrovou Sarbat, která sluneční soustavou proletěla roku 1729.

Téměř dvakrát překonává ikonickou kometu Hale-Bopp, která má průměr 74 kilometrů a v roce 1997 nám předvedla úchvatnou show. Tehdy byl ze Země pozorován její dvojitý ohon, jeden modrý plynový a druhý nažloutlý prašný.

Kometu Bernardinelli-Bernstein, která letí rychlostí 35 000 kilometrů za hodinu, poprvé zachytily teleskopy v roce 2014. V té době byla vzdálena od Slunce jako Neptun, tedy 4,5 miliardy kilometru. To je třicetinásobek vzdálenosti Země od Slunce. 

Objekt nejprve unikl pozornosti. Astronomové ho mylně pokládali za planetku. Až Bernardinelli s Bernsteinem,    kteří pracují pro projekt Dark Energy Survey zaměřený na výzkum temné energie, v ní poznali kometu.

Zamává nám v roce 2031

Bernardinelli s Bernsteinem loni propočítali její trajektorii. V nejvzdálenějším bodě byla před 1,5 milionu let. Tehdy se  nacházela od naší hvězdy ve vzdálenosti 40 400 AU (astronomických jednotek, 1AU je střední vzdálenost Země od Slunce = 149 597 870,7 kilometru). Ke Slunci se naposled přiblížila před 3,5 milionu let, ještě před počátkem naší civilizace.    Od naší hvězdy ji tehdy dělilo 18 AU, tedy 2,7 miliardy kilometrů.

Teď se tento kolos nachází mezi oběžnými drahami Uranu a Neptunu. Ke Slunci a Zemi se nejvíc přiblíží koncem ledna 2031, kdy přiletí do oblasti oběžné dráhy Saturnu. Tato planeta je od Slunce vzdálena průměrně 1,42 miliardy kilometru, zatímco vzdálenost Země od Slunce se pohybuje mezi 147 až 152 miliony kilometrů. (Pouhým okem kometu pochopitelně nezahlédnete.)

Poté kometa zase poletí zpět, do temné periferie sluneční soustavy, kde se zrodila. Tam v oblasti nazývané Oortův oblak byla stvořena spojováním zbytků hmoty po kondenzaci sluneční mlhoviny. Při přiblížení Slunci však ztratí led.  Astronomové odhadují, že na zpáteční cestě bude mít pouze polovinu současné velikosti.

„Tato kometa je pouhou špičkou ledovce tvořeného mnoha tisíci komet, které jsou příliš slabé na to, aby je bylo možné vidět  ve vzdálenějších částech sluneční soustavy,“ řekl žurnálu Science Alert  astronom David Jewitt.

 

 Nejodolnější živočich na světě: Přežije radiaci i vakuum, oživne i po třiceti letech

 

 Želvušky jsou drobní, okem neviditelní živočichové, kteří jsou naprostí přeborníci v tom, jak přežít  cokoliv. 

  Nevadí jim, když je zmrazíte do ledu, strčíte do radioaktivitou zamořeného prostoru nebo je rovnou v           vystřelíte do vesmíru. Uvedou se totiž do stavu velmi blízkého smrti, ze kterého se umí i po desítkách let zase     probrat.

Vědci už před mnoha lety zjistili, že želvušky mají velmi neobvyklou strategii pro přežití v drsných podmínkách. Uvádějí se do téměř smrtelného stavu zvaného kryptobióza, kdy ze svého těla vyloučí více než 95 % vody, stáhnou hlavu a nohy  a schoulí se do formy jakéhosi dehydratovaného kokonu. Různé formy kryptobiózy u želvušek mohou být způsobeny čtyřmi spouštěcími faktory prostředí: vysycháním, mrazem, nedostatkem kyslíku a nadbytkem soli, uvádí studie z roku 2020 v časopise Scientific reports.

Během kryptobiózy klesá aktivita želvušky až na 0,01 % normální úrovně. V podstatě jsou stejně živé jako zrnko prachu         a také tak vypadají. Buňky želvušek jsou v tomto stavu chráněny před poškozením speciálními proteiny označovanými zkratkou TDP. Když želvušky vyloučí vodu ze svého těla, molekuly TDP vytvoří kolem buněk pevný, sklu podobný kokon. Ten udržuje buněčný materiál v bezpečí, dokud je želvuška v tunelu, a umožňuje jí znovu ožít ve vodě, když jsou podmínky příznivější, uvádí studie  roku 2017 publikovaná v časopise  Molecular Cell.

Želvušky tak mohou ožít i po desítkách let. V roce 2016 vědci oživili dvě želvušky a také jedno vajíčko, které byly   v kryptobióze více než 30 let.  V roce 1948 jeden italský výzkumník údajně oživil želvušku z vyschlého kusu mechu,          která byla stará více než 120 let.

Želvušky nenajdeme na žádném seznamu ohrožených druhů. Je to celkem logické. Podle Wisconsinské univerzity v Madisonu totiž želvušky přežily všech pět masových vymírání na Zemi od doby, kdy se tato skupina zhruba před půl miliardou let vyvinula. Je celkem jisté, že želvušky tu budou i ve chvíli, kdy by lidstvo už dávno vymřelo.

V roce 2017 se vědci z Harvardovy a Oxfordské univerzity zabývali pravděpodobností některých astronomických událostí - například asteroidů, které Zemi rozmetají, výbuchů sousedních supernov a záblesků gama záření, které by se mohly odehrát během několika příštích miliard let. Poté vyhodnotili pravděpodobnost, že tyto události vyhubí i nejodolnější druhy na Zemi.

 

 

dotyk

 

Na Venuši byl pravděpodobně kdysi bujný život a mohl se z ní dostal i na Zemi

Druhá planeta Sluneční soustavy vypadá na první pohled nehostinně. Je rozpálená a obklopená kyselinou sírovou a oxidem uhličitým. Kdysi se však mohla podobat naší Zemi. Dokazuje to její atmosféra.

Fosfan, hydrid fosforu skládající se z jednoho atomu fosforu a třech atomů vodíku, se před třemi lety objevil na seznamu možných biosignatur, chemických známek života na exoplanetách. V pozemské atmosféře je totiž seskupován výhradně antropogenní aktivitou. Vyrábějí ho mikroorganismy žijící v prostředí bez kyslíku. Právě molekuly této látky byly nalezeny v atmosféře planety Venuše.

Fosfan objevil tým badatelů z Astronomického ústavu University of Cambridge na základě rozboru zaslaných dat, které získal havajský teleskop Jamese Clerka Maxwella a soustava teleskopů ALMA v oblasti milimetrových rádiových vln. Vědci vypočetli, že jeho koncentrace se pohybuje kolem 1 ppb (jedna částice z miliardy). I přesto, že se zdá, že je ho zanedbatelné množství, v atmosférické chemii ho může být řádově až miliard tun. Navíc se hromadí v tzv. zóně života, tedy ve vrstvě atmosféry 53–61 km nad povrchem.

Život na Venuši

Na základě současného poznání by se fosfan na Venuši vyskytovat neměl. Běžný by byl, kdyby splňoval model atmosférické chemie na planetě. Podle něj by zde muselo

být 200× více sopek, než se pozoruje, o deset milionů více blesků či o sto milionů více impaktů meteoroidů.

Fosfan totiž vzniká dvěma způsoby. Na plynných obrech je tvořen za extrémních tlaků a teplot. Pak je vzestupným prouděním vynášen do  atmosféry. Na Zemi ho produkují mikroorganismy žijící v bezkyslíkatém prostředí bažin a trávicích traktů živočichů. Odkud se tedy na kamenné Venuši vzal?

Zatím jedinou odpovědí je, že se v atmosféře rozpálené planety vyskytují mikroorganismy, které dokáží přežít extrémně kyselé prostředí. Ke své ochraně mohou využívat „kapsy“ tvořené amoniakem. Ten dokáže spustit chemické reakce, jež umí neutralizovat kapky kyseliny sírové. Mraky se tak stávají potenciálně obyvatelnějšími. Sami autoři objevu však uznávají, že potvrdit „život" na Venuši zatím nemohou. Ke konečnému verdiktu by potřebovali vzorky.

Mimozemská aktivita

Současné vědecké poznatky naznačují, že druhá planeta Sluneční soustavy mohla mít po miliard let stabilní klima a byla tak obyvatelnou. Podle simulace amerického vědce Michaela Waya se na Venuši nacházely oceány a teplota se pohybovala od 20 do 50 stupňů Celsia. Kataklyzmatická sopečná událost však mohla způsobit katastrofu ve formě nadměrného skleníkového efektu.

Mikroorganismy produkující fosfan tak mohou odkazovat na dobu, kdy byla planeta pohostinná. Také na Zemi lze v troposféře i stratosféře nalézt bezpočet spor, jež atmosféru využívají k osídlení dalších stanovišť. Mohly se tyto organismy dostat z naší sousedky i k nám? Vědci tuto možnost nezavrhují.

Zdroje: www.ancient-origins.netepochalnisvet.cz

 

Dvě obří černé díry míří ke srážce. Exploze otřese vesmírem a vychýlí čas

Dvě černé díry, pojmenované PKS 2131-021, kolem sebe tančí již několik tisíc let.               Vesmírný valčík však ukončí jejich srážka. Bude tak mohutná, že ji astronomové uvidí i na Zemi.

Supermasivní černé díry, vzdálené od nás asi 9 miliard světelných let, se k sobě přibližují už asi 100 milionů roků. Jejich  celková hmotnost se pohybuje v řádech stovek Sluncí. Srážka, ke které by mělo podle výpočtů dojít přibližně za 10 tisíc let, bude tak obrovská, že uvolněná energie pohne časoprostorem.

Vědci proto doufají, že studium PKS 2131-021 by mohlo odhalit nové informace o tom, jak tato monstra vznikají a co se   stane, když se srazí. Černé díry velkých rozměrů má ve svém středu většina galaxií.

Srážka černých děr

Pár černých děr patří do skupiny tzv. blazarů. Je to označení pro aktivní galaktické jádro, které v pravidelných intervalech vypouští plazmu pohybující se téměř rychlostí světla. Kapalina ve výtrysku výrazně září v ultrafialové, rentgenové nebo gama oblasti spektra.

Jas blazaru PKS 2131-021 je však zajímavý tím, že kolísá v pravidelných intervalech. Autoři studie publikované v The Astrophysical Journal Letters tyto výkyvy přirovnaly k tikání hodin. Vědci se domnívají, že právě tyto záblesky jsou důkazem,  že se objekty vzájemně přitahují.

Aby se jejich teorie potvrdila, prozkoumali data z pěti observatoří za posledních 45 let. Ta naznačují, že jasnost binárního blazaru se bude v průběhu času měnit. Supermasivní černé díry se tak staly nejtěsněji propojeným párem, který kdy byl ve vesmíru objeven.

Záhadné černé díry

I přesto, že nynější astronomové nebudou svědky střetu, mohou již nyní sledovat něco, co dosud jen teoreticky předpokládali. „Naše výpočty naznačují, že galaxie byly nejdřív malé, postupem času se srážely a tím se zvětšovaly. Myslíme   si, že se tak chovaly i černé díry," řekl Dr. Ignacy Sawicki z Oddělení kosmologie a gravitační fyziky Fyzikálního ústavu           AV ČR .

Pokud se objekty opravdu spojí, spolknou velké množství hmoty. Do okolí naopak vytryskne mnoho energie. Okolní plyny se zahřejí, dojde k atomovým a chemickým reakcím, které budou pozorovatelné jako velké množství gama a rentgenového  záření. Srážka také vyprodukuje gravitační vlny, jež rozvlní celý časoprostor, jako když člověk skáče na trampolíně. V jejich amplitudě a frekvenci bude zakódována cenná informace o celém procesu zániku černých děr

 

 

Vědci našli v Mléčné dráze možné mimozemské

                              megastruktury. Mělo by jich být 36

Už desítky let se astronomové rozhlížejí po vesmíru s cílem nalézt a kontaktovat mimozemské civilizace. Nesnaží se objevit pouze tzv. exoplanety, jež mají podobné vlastnost jako naše Země a teoreticky je tam  možný život, ale také hledají megakonstrukce obklopující hvězdy.

Podle studie profesora Andersa Johansena a jeho týmu z Centra pro tvorbu hvězd a planet je naše galaxie až pozoruhodně živá. Tedy teoreticky. Astronomové totiž zjistili, že voda může být přítomná již při formování planet. „Naše výpočty naznačují,  že voda je jedním ze základních stavebních kamenů. Rozhodující však je, v jakém skupenství se na tělese objeví," říká     Anders Johansen.

Podle počítačového modelu se planety formují také pomocí několikamilimetrových prachových částic ledu a uhlíku. „Než se Země zvětšila na jedno procento své současné hmotnosti, zachytávala masy kamínků plných ledu a uhlíku. Jakmile vyrostla   do dnešní podoby, teplota prudce stoupla, což způsobilo, že se led cestou dolů k povrchu vypařil. Proto dnes voda tvoří jen 0,1 procenta planety."

Tímto principem byly pravděpodobně vytvořeny všechny naše okolní objekty. Což z nich tvoří potenciální místa, kde může     být život.

36 mimozemských civilizací

S tímto názorem souhlasí vědci Tom Westby a Christopher Conselice z britské univerzity v Nottinghamu. Ti se pokusili aktualizovat tzv. Drakeovu rovnici, jež byla zformována Američanem Frankem Drakem v 60. letech minulého století.

Podle jejich výpočtů se by v Mléčné dráze mělo nacházet až 36 inteligentních mimozemských civilizací, jež jsou schopné komunikace. Odborníci však upozorňují, že mohou být velmi daleko. „Naše kalkulace naznačují, že nejbližší je od nás     vzdálená 17 tisíc světelných let," řekl Conselice. Současné technologie tak možná ani nedokáží možné signály zachytit.     Proto se astrofyzici snaží prozkoumat další zdroje, jež by mohly ukázat na to, že v naší galaxii nejsme sami. Mezi jeden    z nich patří tzv. Dysonova sféra.

Mléčná dráha a život

Dysonova sféra je hypotetická superkonstrukce, jež umožňuje využít energii uvolněnou z hvězdy. Navrhl ji britský teoretický fyzik a matematik Freeman Dyson v roce 1960. Podle něj je to ideální řešení pro rostoucí mimozemskou civilizaci, která k  přežití potřebuje velké množství energie.

Dyson založil svou teorii na faktu, že planety přijímají pouze zlomek záření produkovaného hostitelskou hvězdou. Pokud by     se však postavila konstrukce, jež by ji obklopila, množství dodané energie by se až 100 % zvýšilo. Vědci, hledající tyto sféry, by se pak měli zaměřit na zdroje infračerveného záření                                                                                                   Ve vnější části disku Mléčné dráhy byly detekovány neznámé struktury

 

Astronomové detekovali analýzou dat pocházejících z vesmírné observatoře Gaia Evropské kosmické agentury (ESA) soubor obrovských, rotujících vláken ve vnějších oblastech disku Mléčné dráhy.

Nově objevené struktury ve vnějších oblastech disku Mléčné dráhy objevil tým vědců z Barcelonské univerzity ve Španělsku v datech vesmírné observatoře Gaia, která obíhá Slunce se Zemí po smyčkové dráze kolem Libračního bodu L2 (spojnice Slunce-Země) zveřejněných minulý rok v prosinci, stojí v publikaci na webu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters. 

Struktury se nacházejí ve „vyhynulé” oblasti Mléčné dráhy, tedy v místech, kde by podobné struktury vznikat neměly. Tato vlákna jsou na okraji naší galaxie nečekaným objevem. Vědci však mají hypotézy o tom, jak mohla vzniknout. 

Kolize galaxií 

Jednou možností je, že jsou tyto struktury pozůstatky spirálních slapových ramen, které vznikly interakcemi se satelitními galaxiemi (menší galaxie, které obíhají větší galaxii). Další možností je, že vědci pozorují deformace disku vzniklé kolizemi s jinými galaxiemi. Odborníci totiž věří, že mohou srážky galaxií vyvolat v galaktickém disku efekt podobný vlnkám šířícím se hladinou jezírka. 

 

Zkoumat galaxii, v níž se nacházíme, je nesmírně obtížné. Mléčná dráha určitě skrývá nejedno překvapení. Vesmírná observatoř Gaia má však výhodu, díky níž již objevila řadu struktur.


 

Na planetce Ceres se vyvinul život možná dříve než na Zemi. Může tam být stále

Astronomové se při hledání mimozemského života zaměřují předně na exoplanety či měsíce větších rozměrů. Astrobiolog Joop Houtkooper z Giessenské univerzity již v roce 2009 upozornil, že život ve vesmíru může být mnohem blíže, než si obvykle představujeme.Konkrétně se možná skrývá někde mezi Marsem a Jupitere

Dotyk

Právě těmito místy putuje nenápadná planetka Ceres, jež kvůli svému malému průměru 975 km dosud zájem astronomů nepřitahovala. Podle Joopa Houtkoopera se ale zrovna na tomto drobném tělese mohl vyvinout život ještě dříve než na Zemi. A pokud se vyvinul ve shodné době, jeho původní formy se tu udržely mnohem déle. Možná tam jsou dodnes.

Ledové království

Trpasličí planetka se od většiny podobných těles a planet odlišuje tím, že se na ní nachází voda, a to nejspíš i v kapalné    formě. Poukázala na to studie z let 2015-2018, podle které se pod ledovou krustou na povrchu s největší pravděpodobností skrývá kapalný oceán. Vědci odhadují, že voda tvoří až 25 procent objemu planetky, což znamená, že se zde koncentruje  větší množství vody než v oceánech zemských.

Co je ale ještě zajímavější, oceán se na Ceresu zřejmě udržel v nedotčené formě už od dob, kdy se naše sluneční soustava zformovala. Jak zdůraznil Houtkooper, šlo o období velmi neklidné; nově vzniklá tělesa byla doslova "bombardována"  asteroidy a zásahům neunikla ani Země. Ceres však jako nějakým zázrakem proplula divokými časy bez úhony.

Má poznámka:  Vědci se snaží najít život ve Vesmíru. Ale těžko najít skutečný život  jak na Venuši tak na planetce Ceres   podle mého názoru v obou případech v ledovém  království. Ale mohou tam být nějací mořští živočiši pod ledem                    Už to by byl zázrak.

 

aktuálně .cz

Zhruba 50 kilometrů nad povrchem Venuše druhé planety naší sluneční soustavy, objevili astronomové fosfan, který je na Zemi spojován s živými mikroorganismy. Ty ho vytváří v prostředí chudém na kyslík, jako například v usazeninách na dně jezer nebo ve vnitřnostech zvířat.

 

Ve vnější části disku Mléčné dráhy byly detekovány neznámé struktury

Astronomové detekovali analýzou dat pocházejících z vesmírné observatoře Gaia Evropské kosmické agentury (ESA) soubor obrovských, rotujících vláken ve vnějších oblastech disku Mléčné dráhy.

Nově objevené struktury ve vnějších oblastech disku Mléčné dráhy objevil tým vědců z Barcelonské univerzity ve Španělsku v datech vesmírné observatoře Gaia, která obíhá Slunce se Zemí po smyčkové dráze kolem Libračního bodu L2 (spojnice Slunce-Země) zveřejněných minulý rok v prosinci, stojí v publikaci na webu í hypotézy o tom, jak mohla vzniknout. 

Kolize galaxií 

Jednou možností je, že jsou tyto struktury pozůstatky spirálních slapových ramen, které vznikly interakcemi se satelitními galaxiemi (menší galaxie, které obíhají větší galaxii). Další možností je, že vědci pozorují deformace disku vzniklé kolizemi s jinými galaxiemi. Odborníci totiž věří, že mohou srážky galaxií vyvolat v galaktickém disku efekt podobný vlnkám šířícím se hladinou jezírka. 


Objevili obrovskou bariéru, která odděluje střed Mléčné dráhy od moře kosmického záření. Nikdo neví, kde se tam vzala

Střed naší Mléčné dráhy je podle nové studie ještě bizarnější, než si astronomové dosud mysleli.

Vědci tento efekt popsali jako neviditelnou bariéru, která obalila galaktický střed a udržuje hustotu kosmického záření výrazně nižší, než je základní úroveň pozorovaná ve zbytku naší galaxie. Jinými slovy, kosmické paprsky se mohou dostat ven z galaktického středu, ale mají problém se dostat dovnitř.ým výzkumníků prozkoumal mapu radioaktivního gama záření, tedy formy světla s nejvyšší energií ve vesmíru, které může vzniknout, když do něj narazí extrémně rychlé částice zvané kosmické paprsky. A mapa odhalila, že je něco v blízkosti středu galaxie, co urychluje částice na obrovské rychlosti, velmi blízké rychlosti světla, a vytváří množství kosmického záření a gama záření těsně mimo galaktický střed. Nicméně i když galaktický střed tedy fouká do vesmíru neustálou bouři vysokoenergetického záření, něco poblíž jádra Mléčné dráhy brání velké části kosmického záření z jiných částí vesmíru ve vstupu dovnitř.

Jak tato kosmická bariéra funguje nebo proč existuje, zůstává záhadou

Pomocí dat z dalekohledu Fermi Large Area Telescope tým potvrdil, že něco v galaktickém středu skutečně funguje jako obří urychlovač částic, který vystřeluje kosmické paprsky do galaxie. Mezi možné viníky patří černá díra Sagittarius A, protože černé díry by teoreticky mohly vystřelit určité částice do vesmíru, i když pohlcují vše ostatní kolem sebe, třeba zbytky starověkých supernov nebo dokonce silné hvězdné větry z mnoha hvězd nacpaných dogalaktického středu.

Mapa ale také odhalila záhadnou bariéru, tedy jasný bod, kde hustota kosmického záření výrazně klesá na okraji galaktického středu. Podle vědců je obtížné určit zdroj tohoto jevu, ale může jít mimo jiné o změťmagnetických polí poblíž hustého jádra naší galaxie. Například hustá oblaka prachu a plynu v blízkosti galaktického středu by se mohla zhroutit na sebe, stlačit tamní magnetická pole a vytvořit bariéru odolnou vůči kosmickému záření. Nebo možná hvězdné větry z nesčetných hvězd v galaktickém středu tlačí zpět proti moři kosmických paprsků, podobně jako to dělá sluneční vítr. Je zapotřebí další výzkum, abychom přesně zjistili, co se vlastně vůbec děje v bizarních hlubinách naší galaxie. 

Zdroj: Live Science.

 

Za hranicemi galaxie. Astronomové objevili unikátní planetu

Američtí astronomové našli novou exoplanetu mimo naši galaxii. Jde o první planetu mimo Mléčnou drahu.

Článek

Američtí astronomové přišli s novými důkazy o existenci vůbec první planety mimo naši galaxii. Dosud bylo nalezeno téměř pět tisíc takzvaných exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce. Každé z těchto dříve objevených těles se nachází ve spirální galaxii Mléčná dráha, zdůrazňuje britská stanice BBC.

Nová planeta, která je podle počátečních odhadů o velikosti Saturnu, je první planetou mimo Mléčnou drahu. Nachází se ve Vírové galaxii známe jako Messier 51 nebo M51, která byla objevena v roce 1773 Charlesem Messierem. Od Mléčné dráhy ji dělí asi 28 milionů světelných let.

Za novým objevem stojí doktorka Rosanne Di Stefanová a její kolegové z Harvard-Smithsonova centra pro astrofyziku. Ve svém experimentu americký tým použil rentgenovou observatoř Chandra X-Ray. Tento rentgenový dalekohled, který patří mezi největší projekty NASA, v roce 1999 postavila americká firma TRW Space & Electronics Group.

K nalezení planety astronomové použili takzvanou tranzitní metodu. Tento způsob spočívá v tom, že detekuje planety pomocí sledování pravidelných zastínění hvězdné záře. K nim podle odborníků dochází ve chvíli, kdy exoplaneta mine na oběžné dráze v zorném úhlu od Země svou hvězdu. Tranzitní metoda se ukazuje být pro identifikaci nových vesmírných těles nejvhodnější a nejúspěšnější a vědci ji používají již dlouhou dobu.

„Metoda, kterou jsme vyvinuli a použili, je jedinou implementovatelnou metodou k objevování planet v jiných galaxiích,“ citují britská média Stefanovou.

Co víme o nové planetě?

Průchod planety na pozadí neutronové hvězdy trval asi 3 hodiny, během kterých se emise rentgenového záření snížila na nulu. Pomocí těchto a dalších údajů americký tým zjistil, že nový objekt dosahuje velikosti planety Saturn, která je druhou největší planetou sluneční soustavy. Nová planeta také obíhá kolem neutronové hvězdy nebo černé díry ve vzdálenosti asi dvakrát větší než Saturn od Slunce.

Astronomové ale přiznávají, že pro ověření vlastních zjištění budou muset provést další experimenty. Jedním z problémů je hlavně to, že potenciální planeta má velkou oběžnou dráhu, což znamená, že před svou dvojhvězdou projde nejdříve za 70 let.

 

Kdo první najde mimozemský život? Nový teleskop má odhalit energii pohánějící vesmír

Astronomové zkoumají v chilské poušti Atacama jasnou noční oblohu a hledají existenci života na jiných planetách. Zkoumají také takzvanou "temnou energii", záhadnou vesmírnou sílu, o níž se předpokládá, že pohání zrychlující se rozpínání vesmíru. Napomoci by tomu měl i Velký Magellanův dalekohled za 1,8 miliardy dolarů, který se staví na observatoři Las Campanas.

Teleskop, jehož rozlišení bude desetkrát větší než u Hubbleova vesmírného dalekohledu, by měl být uveden do provozu do konce desetiletí. Bude konkurovat dalekohledu Evropské jižní observatoře umístěnému v poušti severněji a  třicetimetrovému teleskopu budovanému na Havaji.

"Tato nová generace obřích teleskopů je zaměřena právě na detekci života na jiných planetách a na určení původu temné energie. Je to závod těchto tří skupin o to, komu se to podaří jako prvnímu a kdo učiní první objev. A kdo objeví život na jiné planetě, získá Nobelovu cenu, to vás ujišťuji,“ řekl Leopoldo Infante, ředitel observatoře Las Campanas.

Lidský mozek je uspořádán jako vesmír. Podobnost čistě náhodná?

Náš mozek je úžasná struktura – a totéž se dá říct o vesmíru. A úžasné je i to, že tyto dvě struktury jsou si v lecčems podobné.

Vědci srovnávali jedny z nejsložitějších systémů v přírodě – síť neuronů (nervových buněk) v lidském mozku a síť galaxií ve vesmíru. Dospěli přitom k závěru, že mozek je vlastně otiskem vesmíru.

Nová studie, kterou vypracovali astrofyzik Franco Vazza z Boloňské univerzity a neurochirurg Alberto Feletti z univerzity ve Veroně, upozorňuje, že organizace hmoty v mozku i ve vesmíru se řídí stejnými fyzikálními zákonitostmi.

Co naše oči nevidí

Vazza a Feletti vycházeli ze srovnání obřích kosmických struktur viditelné hmoty spojené hmotou temnou a neuronových sítí uvnitř naší hlavy. Podobnost formací galaxií a neuronů, které se od sebe liší v měřítku 27 řádů, jde za to, co vidí naše oči.elá obrazovka

Pro ilustraci několik čísel: Základní jednotku mozku představuje neuron, ve vesmíru to je galaxie. Neuronů je v lidském mozku zhruba 69 miliard, galaxií v pozorovatelném vesmíru na 100 miliard. Neurony tvoří asi třicet procent hmoty mozku stejně jako na galaxie připadá třicet procent vesmíru. A galaxie i neurony se nacházejí mezi vlákny.

Italové ve studii publikované v časopisu Frontiers in Physics odhalili také podobnou hustotu struktur (v mozečku se vyskytuje v měřítku 1 mikrometr až 0,1 milimetru v galaxii od 5 milionů po 500 milionů světelných let). Kromě toho zaznamenali podobný počet spojení na uzel, podobný poměr vody a temné hmoty nebo obdobnou informační kapacitu.

"Narazili jsme na neočekávané úrovně shody. Propojenost v obou sítích se vyvíjí podle stejných fyzikálních principů, a to i přes výrazný a zjevný rozdíl mezi silami regulujícími galaxie a neurony," řekl neurochirurg Aberto Feletti.

Pseudovědecké weby si smlsnou

Dá se přirozeně předpokládat, že studii zneužijí pseudovědecké weby. Přitom neříká nic o tom, že "galaxie mají vlastní vědomí" nebo cosi podobného, k čemu by téma mohlo svádět.

Vazza a Felleti si však chytře všímají, že oba systémy jsou si podobné a platí v nich stejné fyzikální zákony, kterými se řídí, jak růst lidských tkání, tak i formování galaxií.

Ačkoli jejich práce nezjistila žádné nové zásadní skutečnosti, je pozoruhodnou připomínkou univerzálnosti zákonitostí

 

Z rozhovoru s  Barborou Tachecí 

Radkin Honzák: Kdo je dnes v čele státu? Smrdí to tím, že Kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku

„Nejhorší věc na celé této situaci je, a je to už pár let, že tady přestala platit pravidla. Společenství potřebuje určitá pravidla, aby spolu mohla žít, spolu pracovat a nakonec i spolu pouze existovat,“ komentuje aktuální dění kolem prezidenta Miloše Zemana psychiatr Radkin Honzák.

A jak říká jeden velký neurovědec Joshua Greene: Morálka je soubor psychologických pravidel, který umožňuje spolku veskrze sobeckých jedinců zažívat spolu a těžit z výsledků společné práce. A jakmile přestanou pravidla platit, vzniká nejistota,“ dodává psychiatr a vysokoškolský profesor Honzák.

Jakmile vzniká nejistota, tak narůstá strach. To je přirozená reakce našeho mozku. Náš mozek neumí dost dobře odškrtnout ‚tohle je v pohodě‘ a je neustále připraven na to, odkud hrozí nebezpečí.“

Prezident není jen manžel

„Prezident není všehovšudy manžel paní prezidentové, aby ona byla jedinou osobou, která smí být informována o jeho zdravotním stavu,“ zdůrazňuje Honzák.

Pan prezident je velitel české armády, prezident je představitel tohoto státu a je jaksi požadavkem, aby bylo známo, jak to vypadá s takto významnou osobou a co dělat v případě, že tak významná osoba nemůže z důvodu zdravotních plnit svou funkci. Takže pokud máme čtrnáct dní nejistotu, zda prezident je schopen vykonávat své ústavní funkce, tak je to špatně.“

Kdo nám teď vlastně vládne?

Když před lety musel prezident George Bush ml. na kolonoskopii, bylo dopředu známo, že bude čtyři hodiny mimo úřad. Na tu dobu předal veškeré prezidentské pravomoci svému viceprezidentovi, jeho administrativa následně zveřejnila i podrobné výsledky vyšetření.

„Tak nemusel by zrovna předávat výsledky koloskopie,“ komentuje Honzák s úsměvem.

„Nicméně tak nějak bych si to představoval. Protože jak už říkal Václav Havel, že nehodlá být pouhým kladečem věnců, tak prezident opravdu není pouhým kladečem věnců, ale má určité pravomoci, které by měly být jistým způsobem opatřeny. Jak ryba smrdí od hlavy, tak celá ta věc smrdí tím, že prezidentův kancléř nemá bezpečnostní prověrku. Takže je otázka, kdo a jakým způsobem je vlastně dnes v čele našeho státu.“

Já jsem do jisté míry fatalista a nemyslím si, že by se zrovna teď svět blížil do situace, kdy bychom potřebovali někoho, kdo rychle rozhoduje. Je pro mě tedy nepřijatelné, nejen špatné, nevědět, kdo tam skutečně teď rozhoduje. Protože nejrůznější kousky, počínaje ,kamaráčoftem‘ s orientálními vůdci a konče zmatkem kolem poslední situace vnitropolitické, nejsou uklidňující,“ upřesňuje Radkin Honzák.

Přestala platit pravidla,“ shrnuje. „Poslední dekáda, nebo téměř dekáda, začala tím, že dostali amnestii ti největší gauneři. A potom je to tady trošku jako pašalík, to není demokratická země.“

„Tady se právo jaksi velice zajímavým způsobem naklání, ohýbá a vykládá úplně jinak. Je to trochu jako Farma zvířat, kde jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější, a bohužel i před právem. Tohle je určitá kulminace nedobré situace, která se táhne příliš dlouho,“ uvPo malérech stoupá spiritualita

Dlouhodobě nelichotivý pohled na politiku vede podle psychiatra k úpadku společnosti.

„Když společnost vidí, že tyto kousky mohou dělat ti nahoře, tak já je mohu beztrestně konat i dole. Společnost za poslední dobu trošku zesurověla, zhrubla, stala se méně přátelskou. Nehledě na to, že poslední dekády vedou k tomu, že příšerně upadá komunikace a s elektrickými vercajky se mladí lidé dostávají do toho, že neumějí dát dohromady větu, ve které by byly dvě čárky a byla napsaná správně,“ míní Honzák.

Honzák se nedomnívá, že se smýšlení společnosti může obratem změnit nebo dokonce vrátit do doby před několika lety. „Mezitím se svět neobyčejně změnil, přišla celá spousta úplně nových fenoménů. Ale myslím, že se lze, obrazně řečeno, vrátit k úctě k pravidlům, ke slušnosti.“

Ale je tady naděje: „Protože po malérech, jako je pandemie, vždy stoupla spiritualita a religiozita.“

A daleko lépe se to lidem snáší, když to spáchala matka příroda, než když to spáchali lidi. Ale že tam je najednou uvědomění si: Člověk je smrtelný, práce je živá, Antonín umírá,

žárovka, zpívá… To je Jiří Wolker – lidé už ho lidi neznají,“ uzavírá Radkin Honzák citací z Těžké hodiny Balady o očích topičových


 

Andrej Babiš ml. říká v rozhovoru: Můj otec byl vždy falešný a zlý. Choval se jako primitiv

Deník FORUM 24 požádal o rozhovor Andreje Babiše ml., který se rozhodl bránit před dehonestací, za kterou stojí jeho otec, miliardář a předseda vlády České republiky. Babiš senior označil v roce 2018 svého syna za schizofrenika, aby veřejnost nebrala vážně synův popis, jak   byl zavlečen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze premiérova dotačního podvodu. Toto  využití psychiatrické diagnózy k odstranění svědka přitom pro účely premiérovy krizové komunikace podpořili svými vyjádřeními známí lékaři. Andrej Babiš ml. toto jejich chování považuje za zneužití psychiatrie. Rozhovor, který nyní předkládáme veřejnosti, jsme s Andrejem Babišem ml. vedli písemně. Zároveň jsme provedli ověření jeho totožnosti a autenticity v následném podrobném telefonátu.

Výpovědi Andreje Babiše ml. ukazují na zcela skandální chování premiéra, který neváhal tvrdě poškodit vlastního syna, když mu šlo o jeho zájmy. Andrej Babiš ml. přitom vystupuje klidně, racionálně a ani náhodou nepůsobí jako blázen. Působí ovšem jako člověk, který prošel peklem a stále čelí značnému tlaku. Zde přinášíme text autorizovaného rozhovoru:

Máte svého otce rád tak, jako mívá rád syn svého tátu? Změnila ho politika?

Můj otec si nezaslouží, aby ho měl kdokoliv rád. Já si už v žádném případě takové city nedovolím k člověku (jestli si vůbec zaslouží být pojmenován člověkem), jako je on. Můj otec byl vždy falešný a zlý, politika ho nijak nezměnila, jenom se zlepšila jeho schopnost přetvařovat se. Pravda je ta, kterou zná asi jenom rodina z jeho prvního manželství, že je to sadista. Po nějaké době začal směřovat své sadistické choutky na zaměstnance a do byznysu, kdy na jeho pokyn jiní lidé ztrpčují druhým život místo něho. A někteří i s chutí, jako pan Protopopov.

Pokud mám být maximálně upřímný, tak už jako malý kluk jsem slýchával od otce (omlouvám se předem za slovník), že jsem h*vno, a jeho motto, které mi často opakoval, bylo: větší pes j*be, menší čeká. Nebo nejdřív pán, potom pes…

S tím, jakým je člověkem, nic nenadělám, ale v žádném případě už v něm nevidím ztělesnění slova „otec“.

Jak jste vlastně zjistil, že jste jako svědek v kauze Čapí hnízdo svému otci nepohodlný?

Jasné mi to bylo v tom momentě, když za mnou přišla doktorka Protopopová a dala mi podepsat omluvenku, že nejsem schopen někde vypovídat (předpokládám, že to bylo pro policii). A když mi pak otec mezi čtyřma očima řekl, že chce, abych zmizel z České republiky, tak už jsem neměl vůbec žádné pochybnosti.

Byl jste již předtím pacientem doktorky Protopopové a Národního centra duševního zdraví?

Nikdy předtím jsem nebyl nikde psychiatrickým pacientem.

Jak dlouho před těmito událostmi jste pracoval jako pilot dopravního letadla a proč tato éra skončila? Co ji narušilo?

Pracoval jsem jako pilot dopravního letadla dva roky ve společnosti Travel Service, jejímž spolumajitelem byl Jiří Šimáně, kamarád mého otce. V roce 2014 se začala vyvíjet podivná situace v práci, což mě přinutilo podat výpověď. Nevím, jestli už tehdy to nemělo něco společného s kauzou mého otce.

Jak vznikla spolupráce vašeho otce s manžely Protopopovými? Znal jste je už před tím, než nad vámi začali mít „dozor“?

Neznal jsem je předtím a podle mě je neznal předtím ani můj otec. Pokud vím, tak spolupráce otce s Protopopovou vznikla krátce po mém incidentu na D1.

Říkáte, že nemáte důvěru v českou policii ani justici, nezvažujete ale i tak možnost, že byste vypovídal, a kauzu se třeba pod tlakem veřejného zájmu podařilo osvětlit?

Bohužel obavy z toho, že by má výpověď byla zmanipulovaná, přetrvávají. Byl bych totiž zase s velkou pravděpodobností dehonestován, jako se to děje i dnes, operovalo by se zase s nálepkou schizofrenika. V nějakou nezávislou soudní expertizu v České republice nemůžu ani doufat.

Obrátil jsem se prostřednictvím přátel k cca deseti českým psychiatrům s prosbou, zda by mě nepřijeli vyšetřit do Ženevy například na několik dní. Že bych zařídil konzultaci s mou lékařkou, předložil kompletní zdravotní dokumentaci.

Ačkoliv moc peněz nemám, nabídl jsem zaplatit letenku, hotel i ušlý zisk za pracovní dobu. Jeden vedle druhého to odmítl s tím, že proti dr. Höschlovi a mému otci nikdo nepůjde, aby riskovali například finančák nebo profesní likvidaci.

Měl jsem za to, že by bylo dobré, aby kromě zahraničního experta mne někdo vyšetřil také česky. Někdo, kdo zná okolnosti mého příběhu z různých stran, a tím pádem se může lépe zorientovat v tom, co – a hlavně proč – napsala Protopopová v lékařské zprávě.

Právě proto, že mě odmítli, jsem byl nucen zařídit se jinak. Spolupracoval jsem tedy na „Otevřeném dopisu dr. Höschlovi“ i na jeho kompletní anglické verzi, aby i zahraniční experti poznali pozadí mého případu. Protože Protopopová ve zprávě píše taky o politice v souvislosti s mým otcem, což považuji za něco úplně mimo mísu.

To je pro mne teď důležité, ne nějaké intriky české pseudopolitiky, do kterých jsem byl zatažen a díky kterým jsem se nedovolal ani pomoci u české policie. Právě naopak: policie spolupracovala s těmi, kteří mou situaci zavinili.

Nemůžu věřit Policii ČR po tom, čeho se na mně dopustila, a ani s ní nemám chuť spolupracovat. Nebudu stoupat dvakrát stupovat do stejné  řekky .

V pátek rozhlas.czpublikoval rozhovor se mnou, kde jsem se snažil vysvětlit svou situaci.

V sobotu tam zveřejnili článek, ve kterém rozebírali dokument, který jsem jim poslal já (což nezmínili), a sice dopis obvodního státního zastupitelství do Švýcarska v rámci mezinárodní pomoci.

Má poznámka:

Protože Andrej Babiš mladší  je momentálně  v Česku, pomáhal při tornádu na Moravě a zřejmě momentálně je v Praze, byl osloven českou policií zda je ochoten vypovídat o svém únosu na Krym, s výpovědí souhlasil.

 

Nerudová k plánu na zvýšení důchodů: Neměla bych nic proti, pokud by vláda řekla, co z rozpočtu škrtne

Poslanci budou řešit vládní návrh na zvýšení důchodů od ledna příštího roku. Vzorec pro jejich výpočet určuje takzvané valorizační schéma. Podle něj by se měl průměrný důchod zvýšit o 450 korun měsíčně, vláda ale hodlá k této částce přidat dalších 300 korun. „Pokud chce někdo zvyšovat důchody, musí zkrátit některý z výdajů,“ upozorňuje pro Radiožurnál předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Jsou to výdaje, se kterými se ve státním rozpočtu nepočítalo, a shodou okolností včera (v úterý) Národní rozpočtová rada zveřejnila zprávu o udržitelnosti, já bych to skoro nazvala zprávu o neudržitelnosti, veřejných financí, ze které jasně vyplývá, že jsme na tom velmi špatně.

Dluhová brzda, ke které jsme se měli přiblížit v roce 2043 – ten čas jsme zkrátili o dvě dekády a hovoříme o roce 2023, respektive 2024. Považuji to za velmi nešťastné a nesystémové. Pokud chce někdo zvyšovat důchody, musí zkrátit některé z výdajů, které jsou součástí státního rozpočtu.

Je tato valorizace dostatečná, nebo ne?
Valorizace vyplývá z valorizačního schématu, který je v zákoně. Můžeme diskutovat o tom, že poměr průměrného důchodu na mzdě neustále klesá. To je také důvod, proč jsme diskutovali a říkáme, že je potřeba provést reformu důchodového systému a reformu daňovou.

Není možné, abychom skončili někde, kdy průměrný důchod bude pod 25 procenty průměrné mzdy. Je to systémová věc, se kterou je potřeba pracovat. Návrh, který vzešel z Komise pro spravedlivé důchody, počítal s valorizací obou dvou pilířů,  prvního o inflaci, druhého o index nárůstu průměrné mzdy.

O důchodové reformě se mluví celkem dlouho. Jak by podle vás měla vypadat?

Jak by měla vypadat, je zobrazeno principiálně v návrhu, který vzešel z komise. Hovoříme o tom, že by měl existovat  minimální důchod, můžeme diskutovat o jeho výši, to je ten nultý pilíř. A měl by existovat i první pilíř, který je zásluhový a odráží produktivní a neproduktivní části kariéry každého občana.

Jsem velmi ráda, že základní koncept převzaly do svých volebních programů v podstatě všechny opoziční strany a je na čem stavět. Pevně věřím, že tentokrát diskuse nevyzní do ztracena a po třiceti letech najde politická garnitura sílu udělat pořádnou důchodovou reformu.

Existuje vůbec šance, že se reforma důchodového systému stihne do říjnových voleb projednat, případně že by ji mohla sněmovna schválit?
Nejsem legislativec. Jedinou možnou cestou v tuto chvíli je to, že by změna byla předložena formou poslaneckého návrhu a mohlo by proběhnout alespoň první čtení, což by poskytovalo dobrý základ, aby mohl být materiál po volbách oprášen, mohlo se o něm diskutovat a mohli bychom se někam dobrat.

Jsem velmi optimistická, protože to, že se v komisi podařilo dosáhnout konsenzu, se zrcadlí i v programu všech opozičních stran, protože staví na stejném systému, tedy na základu minimálního důchodu, což je velký posun.

Můj komentář

Valorizace není zdaleka spravedlivá, nejnižší důchody dostávají naprosto minimální valorizaci, tedy vůbec nepokryje inflaci a drahotu,       střední důchody střední valorizaci s jen nejvyšší důchody dostávají nejvyšší oznámenou valorizaci. Když se dává přídavek nad tzv. valorizaci například   v roce 2022 velmi výjimečně 300 Kč, dostanou ho všichni. Četla jsem v diskuzích, že 300 Kč pro všechny důchodce je plýtvání peněz. Měli by tuto částku dostat ty nejchudší. 300 Kč pro velm vysoké důchody nejsou vůbec podstatné !

Příspěvek z diskuze:

Čestmír Ludvík

Předvolební propagace ANO a ČSAD nás bude stát, jen v příštích třech letech, 57 miliard. To je v situaci, kdy jsme zadlužení až po uši, naprostá šílenost. Tenhle populismus, kdy se kupují hlasy voličů za státní peníze, je hrozně nezodpovědný. Kdo to asi zaplatí? Naše děti a vnoučata. Jen proto, že se pár politiků chtělo udržet u moci.                                                                                                                                                                    Chápu, že jsou někteří důchodci v těžké situaci, ale smysl dává pomoc právě jim, tedy těm, kteří ji opravdu potřebují. Polovina důchodců se má dobře, tři stovky jsou jim naprosto ukradené.                                                                                                                                                                  Už aby byl u moci někdo zodpovědný, někdo kdo se nechová stylem "po nás potopa". Rozhazovat, i když na to nemá !

Žádná spravedlnost bohužel neexistuje, hlavně důchodkyně, které z rodinných důvodů nedosáhly na slušný důchod, se z nízkého důchodu nikdy nedostanou. ČSSZ- důchodové pojištění zase přišlo s podmínkou, že za jedno dítě výchovné v roce  2203  dostáhnout jen matky, které mají i s náhradními dobami výchovné minimálně 10 let – ale neuvádí co je míněno maximální výchovu do závislosti, takže některé matky nemusí opět na výchovné dostáhnout, to je spravedlivé ?  Ještě je u toho poznámka, že i když se potomek dopustí trestné činnosti, matka výchovné dostane !!! Jen když se sama dopustí dopustí při výchově trestního jednání, výchovné nedostane. 7  A pokud zdárně vychovala své potomky, nemusí na výchovné dostáhnout kvůli určenými 35 lety s náhradními dobami.  Co když se matka po výchově potomků musela dál starat o nemocnou matku nebo nemocného otce ? To přece nemohla chodit v té době do prác            

Danuše Nerudová: Kandidovat na prezidentku? Zásadní rozhodnutí

Kdo jsou Češi? Mistři improvizace. Zvykli si na to, že když je něčeho nedostatek, že si to musí nějak zařídit. V tom jsme nejlepší na světě, říká Danuše Nerudová,

Říká se o ní, že by mohla být příštím českým prezidentem. Tedy prezidentkou. A bylo by laciné tvrdit, že se to říká hlavně proto, že je podobná slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Těch důvodů, proč by mohla být dobrou prezidentkou, je daleko víc.

Danuše Nerudová je úspěšnou rektorkou brněnské Mendelovy univerzity. Je uznávanou ekonomkou. Patří mezi nejmladší profesory v zemi a je předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody. Což mě mimochodem zajímá, protože doba, kdy půjdu do penze, se pomalu a zároveň jistě blíží.

Danuše Nerudová je zároveň členkou platformy KoroNerv, která propojuje experty různých oborů a hledá, jak minimalizovat škody způsobené pandemií. I o tom s Danuší Nerudovou mluvíme: jaké je její vysvětlení, že se Česko stalo z premianta první vlny jedním z nejhorších žáků vlny druhé? Jak se přihodilo, že jsme najednou uprostřed takové pohromy?

Samozřejmě se jí zeptám i na to, s kým by chtěla uváznout ve výtahu (nápověda: je to sympatický a úspěšný muž) a zda si myslí, že za deset let bude svět horší, anebo lepší.

 

Sýrie: Rozervaná země

Deset let války roztrhalo Sýrii na kusy. Složí ji ještě někdy někdo?

Ceny potravin v Sýrii raketově vylétly a řadě tamních obyvatel hrozí hladovění.

Jeden z obchodníků ve své kanceláři v Kámišli na severovýchodě země popisuje, jak i přesto úřady komplikují dovoz pšenice na trh. Jeho náklaďáky musí na cestě do hlavního města Damašku překonat řadu kontrolních stanovišť. Na většině jsou požadovány poplatky. V oblasti ovládané kurdskými silami jsou účtovány od tuny, na hranici území Bašára Al-Asada si Čtvrtá obrněná divize pod velením prezidentova bratra bere paušálně tři tisíce dolarů za náklad. 

Obchodník musí podplácet také damašské úředníky a podporovat vládní věc, jinak riskuje, že jej zadrží jako teroristu. Někdy jsou přechody zavřené, protože se jedna strana snaží tu druhou zmáčknout. Mnohem výhodnější a snazší je proto prodávat pšenici do zahraničí. „Politici moří lidi hladem,“ říká.

Před deseti lety rozpoutal Al-Asad raději válku proti vlastním lidem, než by přijal jejich požadavky demokratických reforem. Konflikt, který přitáhl pozornost zahraničních mocností a zdevastoval většinu země, si vyžádal stovky tisíc životů. Polovina z předválečné  22 milionové populace přišla o domov. Mozaika dohod zahrnujících Ameriku, Írán, Rusko a Turecko v současnosti omezuje boje. Syřané mohou cestovat za vzděláním, nákupy a návštěvami příbuzných po celé zemi, ta je však rozdělená do enkláv, na něž dohlíží vždy jedna ze zahraničních mocností. Místní samosprávy se začínají odřezávat od ostatních. Mají vlastní milice, provozují vlastní ekonomiku a často upřednostňují jedno etnikum nebo náboženské vyznání. „Jsme svědky balkanizace Sýrie,“ konstatuje představitel OSN.

Al-Asadovi muži získali zpět většinu velkých měst a momentálně ovládají zhruba 60 procent země – ve srovnání se 30 procenty v roce 2014. Klan Al Asadů vládne v Sýrii přes půl století (před Bašárem stál v čele země jeho otec Háfiz). Pokud se budou v květnu nebo v červnu konat zmanipulované volby, dozajista potvrdí prezidentovo čtvrté sedmileté volební období. 

Všechno jsou to však jen Pyrrhova vítězství. Syrská ekonomika je v nejhorším stavu za posledních deset let. Syrská lira se na černém trhu obchoduje přibližně na jednom procentu předválečné hodnoty vůči dolaru. Al-Asadova vláda si může dovolit platit státním úředníkům pouhých 15 dolarů měsíčně. Lidé po celé zemi stojí hodiny ve frontách na benzin. Krize má celou řadu příčin včetně války, korupce, omezení souvisejících s covidem-19, amerických sankcí a pádu libanonských bank, ve kterých mají bohatí Syřané uložené peníze. Al-Asadovi hlavní váleční spojenci, Írán a Rusko, nabídli jen značně omezenou pomoc – částečně proto, že se sami potýkají s velkými obtížemi.

Al-Asad nemá odpovědi. V projevech obvykle největší syrské problémy ignoruje. Veřejnost se dozvěděla, že on i jeho manželka Asma byli pozitivně testováni na covid-19. Od poloviny února v zemi prudce vzrostl počet případů. Avšak pouze polovina syrských nemocnic je plně funkčních. A dokonce i národní očkovací plány jsou rozdělené, jednotlivé opoziční skupiny vyjednávají dodávky vakcín od výrobců každá zvlášť. Zdá se, že Al-Asadovi záleží spíš na tom, aby měl pod kontrolou své lidi než virus. Jeho špehové slídí po jakýchkoli náznacích odporu. Nedávno skončil ve vězení jinak vůči režimu loajální novinář, který napsal na facebooku, že lidé mají hlad. 

Mimo hlavní město se Al-Asadova vláda zdá podstatně méně vlivná, a to dokonce i v oblastech, které má nominálně pod kontrolou. Ruské jednotky operují bez jakýchkoli omezení. Íránem podporované milice ovládají hranice mezi režimem kontrolovanými regiony, Irákem a Libanonem. Izrael provádí na pozice íránských milic v Sýrii časté nálety. Syřané mezitím hledají pomoc, kterou jim dříve poskytovala vláda, v rámci vlastního etnika nebo vyznání. Drúzské kmeny na jihu, arabské na východě, a dokonce i vlastní Al-Asadova sekta alawitů se čím dál víc starají především samy o sebe. Běžné jsou srážky mezi jednotlivými skupinami. „Pokud se tu objeví osamělý neozbrojený alawita, zabijí ho,“ popisuje starší Arab ze severního  syrského města Darizor.

V severovýchodní části Sýrie ovládané Kurdy vyměnili místní obyvatelé arabštinu za kurdštinu a dávají přednost dolaru. Syřané, kteří z oblasti nepocházejí a chtějí se v ní usadit, potřebují lokálního sponzora. I kurdské úřady nesnášejí odpor. Jejich jednotky pronásledují kritiky a nutí mladé lidi (včetně Arabů) ke spolupráci. Region trpí stejně jako zbytek země, ale na rozdíl od něj má ropu – a americkou ochranu. Ropu spolu s pšenicí prodávají Kurdové do Iráku. Kurdská administrativa v Sýrii si proto může dovolit vyplácet mnohem vyšší mzdy než Al-Asad. Ze zahraničí sem putuje stavební materiál. Minulý měsíc se otevřela továrna na výrobu rostlinných olejů, která zajistila stovky pracovních míst.

Turecko se dlouho obávalo, že by syrští Kurdové mohli podpořit turecké kurdské separatisty. V roce 2016 proto zahájilo ofenzivu v Sýrii a zabralo severozápadní cíp a pásy území podél hranic. Z těchto oblastí byli Kurdové z velké části vyhnáni a oblasti předaly turecké jednotky arabským sunnitským povstalcům, kteří sdílejí s prezidentem Recepem Tayıpem Erdoğanem islamistické tendence. Tamní úřady jsou placené Tureckem, které zároveň umožňuje rekonstrukci. V oblasti se platí tureckou lirou a je připojená na elektrickou síť obsluhující jižní Turecko. Představitel OSN přirovnává situaci k Severnímu Kypru, který Turecko obsadilo v roce 1974 a dodnes jej ovládá.

Syrský prezident by se mohl pokusit dohodnout s regionálními bossy a přenést na ně část moci ve snaze udržet zemi jednotnou. Jenže Al-Asad se bojí, že by si konkurenti mohli snahu o kompromis vyložit jako projev slabosti, a tak místo toho hrozí další válkou. Ve svých projevech oživuje staré fráze svého otce o slávě arabské a islámské civilizace – k úžasu náboženských menšin. Státní zpravodajství pranýřuje Syřany žijící mimo režimem ovládané oblasti jako teroristy a pátou kolonu. Parlament v Damašku schválil 1. března zákon, který zbavuje občanství každého, kdo si po deseti letech neobnoví občanský průkaz. Cílí na ty, kteří uprchli nebo se vymanili z Al-Asadovy nadvlády.                   

 

Dlouhý arabský podzim 

Před 11 lety začalo arabské jaro. Trvalo krátce a od té doby je na tom většina arabského světa ještě hůř než předtím

 

Nová bojiště

SÝRIE

VÝVOJ HODNOTY SYRSKÉ LIRY NA ČERNÉM TRHU PROTI AMERICKÉMU DOLARU

2018        2019        2020      2021

1000        2000        3000      4000

 

INDEX CEN POTRAVIN

                                              2019              2020              2021

MASO, RYBY A VEJCE           200                400               600

OVOCE A ZELENINA              100                200               300

  OBILOVINY A HLÍZY            100               200               300

MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY    50              100               200

 

© 2021 The Economist Newspaper  přeloženo týdeníkem Hrot.

                                                                     

Před 90 lety byla na východě Sýrie objevena první abeceda světa

Na břehu Středozemního moře, blízko syrského letoviska Latákie, leží malá vesnička Rás Šamra. Dříve se však toto místo jmenovalo Ugarit a bylo hlavní částí stejnojmenného království. Ruiny upadlé královské osady ležely pohřbeny pod zemí až do 20. let minulého století.

Přestože nejstarší nálezy jsou již ze 6. tisíciletí př. n. l., nejslavnější vykopávky pocházejí z pozdní doby bronzové, tedy ze 14. století př. n. l., kdy ugaritská společnost byla nejvíce rozvinutá. Z této doby také pochází nejdůležitější nález, který vlastně ovlivnil další pokolení (nejen) „západní“ civilizace. Jedná se o malou destičku, ne větší než ukazováček, na které je vyobrazena nejstarší abeceda světa (do té doby se ve starém Orientu používalo především egyptských hieroglyfů či klínového písma z Mezopotámie - tyto znaky však byly založeny buď na celých slovech, nebo na slabikách).

Na destičce, která byla objevena roku 1929, je zachyceno 30 klínových znaků zastupujících jednotlivá písmena ugaritské abecedy. Ugaritský jazyk byl v království nejrozšířenější, ale např. babylonský jazyk byl hojně využíván v diplomacii nebo právních spore

 


                                                                                               

Info ke knize:    

Zdravá strava a zdravý životní styl mají přímý vliv na zdraví.  Zdraví je to nejcennější co v životě máme. S ním prožíváme život plnohodnotněji.

Ze zdravé stravy se získávají cenné biologické látky, které ochraňují před mnoha nemocemi. V knize doporučované praktiky jsou jednoduché.

Výsledkem dlouholeté nezdravé stravy a bez prospěšného pohybu se onemocní cukrovkou, jsou postižené klouby, je zvýšený cholesterol a krevní tlak. Následně se užívají trvale  chemické léky, které mají vždy negativní vedlejší účinky, čím více léků tím více kontraindikací.

V poslední třetině knihy jsou recepty na jídla z arabské kuchyně. Používá se v ní mnoho druhů zelenin a luštěnin a připravují se různými způsoby. U všech druhů jídel je uvedena jejich nutriční hodnota. Tato jídla jsou nejen velmi zdravá, ale hlavně i velmi chutná a nahradí se jimi převážně masová kalorická česká strava.

 

E-kniha je k dispozici pouze ve Word nebo v PDF a  s původním názvem: "Jak si udržet zdraví" Cena je 150 Kč

Je možné zakoupit jen recepty z arabské kuchyně, mnohé z nich i se snímky jídel za 100 Kč.

Pokud bude zájem e-knihu koupit, dejte mi vědět na: malvaj@email.cz

 

KRÁSNÁ ŽENA MUSÍ CVIČIT A ZDRAVĚ JÍST. IDEÁL KRÁSY NEHLEDEJTE V ČASOPISECH !

 

  

V knize je 13 povídek současných syrských autorů. U každého autora jsou na začátku krátké životopisné údaje a přehled literárních děl.

 Když jsem tyto povídky překládala, s postavami jsem prožívala jejich starosti, obavy i niterné pocity, které jsou velmi mistrně vyjádřeny. Ve dvou povídkách poněkud abstraktněji, přesto jsou snadno pochopitelné.

Tyto povídky přiblíží českým čtenářům obyčejný život muslimů, které většina Čechů mylně pokládá jen jako náboženské extrémisty. Protože jsem s nimi dlouhé desítky let žila, poznala jsem je jako velmi vnímavé, pohostinné lidi, kteří vlídně přijímají cizince. V zemi žije 20 procent křesťanů a všichni Syřané bez ohledu na rozdílné náboženství žili spolu v naprostém souladu a vzájemném respektu. Týká se to ovšem národa, žijícím na Blízkém východě.

Bohužel Syřany, které jsem poznala jako velmi přátelské a mírumilovné, potkala strašlivá národní tragedie v podobě dlouhotrvající války a jejíž konec je v nedohlednu. Při každé válce dochází k humanitární katastrofě a beznadějné situaci. Většina jejich země je totálně zničená. Obávám se, aby nesmírné utrpení Syřanů trvaleji nezměnilo jejich dřívější mírnost, v hloubi srdce doufám, že se to nestane. 

Pokud máte zájem o tuto e-knihu, dejte mi vědět na:  malvaj@email.cz   Cena je 120 Kč

Vyučuji soukromě arabštinu za příznivou cenu.Mám dlouholetou zkušenost.

Arabštinu v dnešní době je možné jen přes Skype.  V případě zájmu je výše uvedený můj e-mail.

Absolvovala jsem dvouletý denní Institut spisovné arabštiny pro cizince v Damašku. Vysvědčení je k dispozici.  3 roky jsem tlumočila z arabštiny do češtiny a naopak. Mám mnoho učebních materiálu
 
 

 

 Druhá Země? Planeta podobné velikosti s příznivými teplotami je 11 světelných let daleko

Pomocí spektrografu ESO/HARPS objevili vědci planetu zhruba o hmotnosti Země. Nachází se u klidné hvězdy Ross 128, pouhých 11 světelných let od našeho Slunce. A co více – disponuje příznivými teplotními podmínkami. Nově nalezené těleso, které může mít na povrchu vhodné podmínky pro udržení života, dostalo označení Ross 128 b. Informovala o tom astronomická organizace ESO (Evropská jižní observatoř), jejímž členem je i ČR.

Aktuálně se jedná o druhou nejbližší známou extrasolární planetu s příhodnými teplotními podmínkami a vůbec první, která obíhá kolem své málo aktivní hvězdy, takzvaného červeného trpaslíka, což je na hvězdu velmi malé a chladné těleso.

Extrasolární planeta neboli exoplaneta je vesmírný objekt, které obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce, vyskytuje se tedy mimo naši sluneční soustavu.

Dle ESO to významně zvyšuje pravděpodobnost, že by planeta mohla být potenciálně obyvatelná.

Tato jedna z nejbližších exoplanet, které jsou podobné svými proporcemi Zemi, se vyskytuje z našeho pohledu směrem v souhvězdí Panny.

Více než desetileté monitorování hvězdy

Tým astronomů pracujících se spektrografem HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) na observatoři La Silla v Chile nejprve zjistil, že kolem červeného trpaslíka Ross 128 obíhá s periodou 9,9 dne exoplaneta o nízké hmotnosti.

Spektrograf HARPS získal mezi červnem 2005 a dubnem 2016 celkem 157 spekter. Na jejich základě se podařilo objevit exoplanetu Ross 128 b, která má hmotnost nejméně 1,35 Země.

Očekává se, že těleso má na povrchu teplotní podmínky podobné Zemi. Díky chladné a slabé mateřské hvězdě, jejíž povrchová teplota je oproti Slunci ani ne poloviční, se odhadovaná rovnovážná teplota planety pohybuje v rozmezí od -60 °C do 20 °C.

„Nebyl zde žádný okamžik ‚Heuréka!', kdy jsme mohli najednou říct, že už máme planetu. Údaje jsem sháněli 11 let a jen postupně jsme získávali signál, který se nakonec ukázal být významným,“ poznamenal pro časopis National Geographic vedoucí studie Xavier Bonfils z Univerzity v Grenoblu ve Francii.

Zkratka ke štěstí

Červení trpaslíci jsou nejen jedny z nejchladnějších a nejslabších, ale i nejběžnějších hvězd ve vesmíru. Proto jsou vhodným cílem pro hledání exoplanet. Z toho důvodu pojmenoval vedoucí týmu Bonfils pozorovací program „Zkratka ke štěstí“. Je totiž mnohem snazší detekovat drobné vzdálené příbuzné planety Země v okolí červených trpaslíků, než by to bylo u hvězd podobných Slunci.

Mnozí červení trpaslíci, včetně Proximy Centauri, u které se našla „nová Země“ loni, jsou aktivními hvězdami s mohutnými eruptivními projevy, které vystavují jejich planety smrtícímu ultrafialovému a rentgenovému záření.

„Jak se však zdá, hvězda Ross 128 je mnohem klidnější, a tak by její planety mohly být nejbližším známým bezpečným útočištěm života,“ zmiňují odborníci.

Za „okamžik“ bude naším sousedem

Ačkoli se hvězda Ross 128 nyní nachází ve vzdálenosti 11 světelných let od Slunce, pohybuje se směrem k nám a dle současných znalostí se za asi 79 tisíc let, což je z kosmického hlediska okamžik, stane naším nejbližším hvězdným sousedem. Planeta Ross 128 b tak od Proximy b převezme pomyslnou korunu „Zemi nejbližší extrasolární planety“.

Britský list Daily Mail doplňuje, že se stávajícími technologiemi bychom se k ní však dostali až za 141 tisíc let.

Planeta Ross 128 b obíhá kolem své hvězdy 20krát blíže než Země kolem Slunce. Přes tuto malou vzdálenost dostává planeta jen asi 1,38krát více energie než Země.

I když ji vědci pokládají za těleso s vhodnými teplotními podmínkami, zůstává otázkou, zda planeta leží uvnitř, vně, či na okraji takzvané obyvatelné zóny. Jak ESO připomíná, obyvatelná zóna se definuje jako oblast oběžných drah kolem hvězdy, kde planeta získává takové množství energie, že na jejím povrchu může existovat kapalná voda.

Složité debaty o obyvatelnosti

Diskuse o obyvatelnosti jsou jako vždy obtížné. Nevíme nic o atmosféře planety. Nicméně Ross 128 je trochu jinou hvězdou, než jsme zvyklí. Díky jeho značně pomalé době rotace a magnetickému poli tak planeta Ross 128 b nedostává takové spršky ultrafialového záření. Atmosféra planety mohla přežít bez úhony, totéž platí o případné vodě.

„Planeta se v budoucnu zcela jistě stane jedním z primárních cílů pro budovaný dalekohled ESO/ELT, který bude schopen pátrat po známkách života v její atmosféře,“ uzavírá Evropská jižní observatoř. O přípravě tohoto obřího dalekohledu již Novinky psaly.

 

 

 

Autor: František Bureš, KOKTEJL - Srp 4, 2017

Ekvádor, země lovců lebek a rituálu tsantsa

V amazonské části státu Ekvádor žijí indiánské kmeny, které v dobách kolonizace Španělé nazývali Chivarové – divoši. Nejbojovnější byli Šuárové, kteří prosluli jako lovci lebek. Jak žijí dnes a hlásí se jejich potomci k odkazu svých udatných pradědů, kteří vyráběli miniaturky z hlav zabitých nepřátel?

Původně žili Šuárové roztroušeni v malých skupinkách na rozlehlém území tropických deštných pralesů na jihovýchodě Ekvádoru až k hranicím Peru. Ještě před necelým stoletím vedli války proti sousedním znepřáteleným kmenům a provozovali hrůzostrašný rituál – zmenšovali hlavy zabitých nepřátel. Tento zvyk zvaný tsantsa nemá na světě obdoby. Mladí muži byli vycvičení bojovníci, kterých se obávaly kmeny celé Amazonie. Tradičně válčili s nepřátelskými skupinami a války jim sloužily jako mechanismus spravedlnosti pro nastolení rovnováhy. Po vítězné válce udržovali Šuárové tradici tsantsy. Měla pro ně hluboký symbolický význam, cílem bylo zejména paralyzovat duši ubitého válečníka.

Proces zmenšování hlavy byl po dlouhou dobu tajemstvím, znali ho jen zasvěcení. Když bojovník odsekl hlavu významného nepřítele, odřízl z lebky perfektní skalp s dlouhými černými vlasy i s kůží z obličeje a přinesl ho domů. Tam mohl začít pod vedením šamana rituální obřad tsantsy. Kůži s vlasy ponořili do kotlíku s vroucí vodou, do níž přidali šťávu z liány a listy z bylin, aby se zabránilo odpadnutí vlasů. Přesné ingredience byly tajné. Kůže se nejprve scvrkla přibližně na poloviční velikost. V kouři osušenou hlavičku pak horkým kamenem vytvarovali, aby dostala co nejdokonalejší zmenšenou původní podobu nepřátelského válečníka. Celý proces trval týden a někdy i déle.

Hlava nepřátelského bojovníka se zmenšila na třetinu původní velikosti, přičemž výrazné rysy obličeje byly díky vsypávání drobných oblázků a jemného písku zachovány. Šuárové věřili, že je v tsantse uvězněna duše nepřátelského válečníka. A tak, aby se nemohla pomstít, šuárský bojovník jí musel zašít oči, aby ho duše neviděla, a provázkem pevně jí svázat ústa, aby nemohla mluvit. Vyrobená tsantsa byla pak vystavena na předním místě v chýši mezi bojovníkovými trofejemi. Traduje se, že poslední tsantsa, která byla vytvořena, pochází z války mezi Ekvádorem a Peru z roku 1941. Šuárští válečníci v ní uťali hlavu nenáviděnému peruánskému veliteli a tajně z ní vyrobili tsantsu. V polovině minulého století tento rituál úředně zakázala ekvádorská vláda.

Neporažení a nezlomení

Šuárové v minulosti houževnatě bojovali, aby si uchovali svoji svobodu. Vojska Inky Tupaca Yupanqui si při dobyvatelském tažení na území dnešního jižního Ekvádoru kolem roku 1450 chtěla podrobit tamní indiánské kmeny. Šuárové ale neměli proti přesile šanci, a tak se raději neporažení stáhli do neproniknutelných pralesů. Ani později se novému inckému vládci Huayna Capacovi nepodařilo Šuáry zlomit a podrobit si je. V polovině 16. století rozvrátili Inckou říši v Peru španělští dobyvatelé, kteří se vydali hledat zlato na území jižního Ekvádoru a dostali se zde do kontaktu s divokými indiány. Dostali se hlouběji na území kmene Šuárů a postavili tam osadu.

uárové žili na území, kde byly jedny z nejbohatších zásob zlata v Jižní Americe. Španělé se však marně pokoušeli indiány zpacifikovat a nahnat je do dolů na zlato. Hanlivě o nich říkali, že to jsou žebráci sedící na hromadě zlata. Vnutili tedy Šuárům alespoň povinnost platit daně ve zlatě. Od indiánů vymáhali čím dál víc zlata a používali k tomu stále většího násilí. Pověstnou poslední kapkou se stal příkaz španělského guvernéra města Sevilla de Oro k zásahu španělských vojáků, mající za cíl získat od indiánů větší množství zlata jako dar ke korunovaci nového španělského krále Filipa III. Vzpoura indiánů proti násilnostem Španělů propukla roku 1599.

Šuárský náčelník Kirupa spojil všechny kmeny žijící kolem řek Paute, Upano, Morona a Santiago a s počtem asi dvaceti tisíc bojovníků se vydal napadnout Španěly. Indiáni nezabíjeli španělské ženy a děti, ale padl velký počet mužů a celé provinční město Sevilla de Oro lehlo popelem. Po této kruté pomstě se divocí indiáni stáhli zpět do svých sídlišť v hloubi pralesa. Šuárové byli pravděpodobně jediným indiánským kmenem v Jižní Americe, který se ubránil koloniální moci, a dobře skryti v amazonském deštném pralese se vymkli kolonizaci na celá tři století.

Nástup misionářů v Ekvádoru

Počátkem 20. století se skupinky misionářů snažily navázat styky s divokými indiány, podařilo se jim to až kolem roku 1940, kdy Šuárové dovolili na své území přijmout salesiány, neubránili se však jejich úsilí po pokřesťanštění. Misionáři v povodí řeky Upano založili misie a salesiáni v roce 1964 vytvořili Federaci šuárských center. Život Šuárů se začal měnit. Misionáři u dříve nezkrotných divochů zavedli nové zvyky a pořádky, včetně pohlavní zdrženlivosti a monogamie. Obrátili je na křesťanskou víru a postupně jim vzali jejich bohy, aby je nahradili jediným.

Většina Šuárů musela pod nátlakem přijmout nový styl života, byli nuceni odejít ze svých chýší, rozesetých v pralese kolem řek, a přestěhovat se do vesnických center, aby byli pod dohledem misií. Zásadní změnu v jejich způsobu života způsobila v uplynulých desetiletích výstavba asfaltové silnice z horského města Baňos napříč pralesy do správního města Macas a dalších měst, která jim přinesla trvalý kontakt s moderní civilizací se všemi jejími neblahými důsledky. Postihly je nemoci a epidemie bělochů. Někteří Šuárové se přestěhovali do měst, kde hledali práci.

Při našem pobytu v Ekvádoru jsme chtěli navštívit některou ze šuárských komunit. Jedním z výchozích středisek k výpravě za Šuáry je město Macas, které Španělé vybudovali nedaleko místa spálené metropole Sevilla de Oro. Ve městě bylo nejdůležitější nalézt spolehlivého průvodce a tlumočníka, kterého budou Šuárové ochotni přijmout. Do pralesa nesmíme sami. Seznámili jsem se s Alechandrou, která nám nabídla výpravu do šuárské komunity, kde žijí rodiče a celá její rozvětvená rodina. Naskytla se nám tak jedinečná příležitost poznat, jak Šuárové žijí dnes.

Ke kořenům

Asi po třech hodinách jízdy zastavujeme u dřevěných stavení. Připomínají chatrče sbité z dřevěných prken se střechou z pozinkovaného plechu. Stojí mezi stromy na vyvýšeném místě nad řekou. Vedle se zvedá přístavba na způsob stodoly. „Tady bydlí moji rodiče,“ říká šuárská průvodkyně Alechandra Vizuma a my jdeme za ní. Všimli jsme si, že v domnělé stodole mají kuchyň, kde dvě ženy na propanbutanovém vařiči připravují oběd. Vlevo u domku na otevřené verandě sedí stařec v zelených plátěných kalhotách, modré košili, s baseballovou čepicí na hlavě. Celou dobu se díval, jak k němu přicházím. Alechandra pozdravila otce šuárským způsobem. „Je mu přes osmdesát a pamatuje staré časy. Jeho rodiče a příbuzní ještě bojovali proti nepřátelům. Dříve jsme žili tradičním způsobem ve velké chýši v pralese poblíž řeky. Zítra se tam podíváme.“ Podávám starci ruku. Hovoří pomalu, ale celkem dobrou španělštinou. „Dnes se život Šuárů úplně změnil,“ začal vyprávět Juan Vizuma. „Když před více než půl stoletím přišli salesiánští misionáři, začali nás učit žít po jejich způsobu. A my jsme se postupně museli přizpůsobit západnímu životu. Začali jsme se jinak oblékat a stavět domy jako ty, které vidíte. Snažíme se ale zachovat nejdůležitější prvky naší kultury. Nejdůležitější je naše řeč. S vámi hovořím španělsky, ale mezi sebou hovoříme jen šuárským jazykem.“

 

Drcené tradice

Nakonec se Juan Vizuma rozpovídal. „Jsme Šuárové, které náš stvořitelský bůh Arútam zanechal na Zemi v pralese, kde jsme se narodili. My muži jsme se naučili lovit zvěř a Arútam z nás vytvořil nepřemožitelné bojovníky ve válkách.“ Zeptal jsem se starce na tsantsu, o které se s námi jiní nechtěli bavit. Starý Šuár se usmál a po chvíli se rozpovídal: „Na tsantsu a celý proces její výroby si vzpomínám jen z vyprávění mého otce, jeho bratrů a strýců. Dnes už tsantsy nikde v domcích Šuárů nenajdete. Jsou vystavené jen v muzeu.“ Řekl jsem mu, že jsme viděli tsantsu vystavenou v muzeu ve městě Cuenca.

 

Pak stařec pokračoval: „Lidé ze sousedních kmenů už nejsou naši nepřátelé a žijeme s nimi v míru. Tsantsy už patří jenom minulosti. Nedivte se mladým Šuárům, že odmítají tuto dávnou tradici našich předků. Byl to nelidský akt a pro ně je to citlivé téma. Teď už žijeme jinak, ale snažíme se udržovat si naši identitu. Mladí se chtějí přizpůsobit současnému světu a žít civilizovaně. Používají různé technické věci jako mobily a počítače. My žijeme především ze zemědělství.“ Šuárové neznali písmo a všechno o jejich kultuře, tradicích a zvycích se předávalo z generace na generaci. Od doby příchodu misionářů začali Šuárové přijímat vlivy západních a míšeneckých kultur. Mladí nechtějí řešit minulost, a staří tak odcházejí, aniž by svou kulturu a tradice předali dál. Šuárové dohánějí naši civilizaci mílovými kroky. Stihli to za půl století. Už nezapadají do obrazu, který jsme si o nich vytvořili. Šuárové už nejsou obávaný válečnický kmen lovců lebek. A rituál tsantsa je už téměř zapomenutou, i když ne příliš dávnou minulostí.
   

 

 

Novinky

Uvnitř Měsíce je zřejmě voda, odhalila studie

Na pólech našeho Měsíce se nachází voda, samozřejmě v pevném skupenství. Vědci jsou už déle přesvědčeni, že to je tím, že tam solární vítr zanesl vodík. Jinde však o vodě, ani ve formě ledu, důkazy nebyly. Z nové studie expertů z Brownovy univerzity v americkém městě Providence ale vyplývá, že i vnitřek Měsíce musí s největší pravděpodobností vodu obsahovat.

Podle nové studie, publikované v odborném časopise Nature Geoscience, magma, které vystoupalo před miliardami let z vnitřku Měsíce, uvěznilo vodu v drobných skleněných krůpějích, nalezených v měsíční hornině.

Data z Indické lunární sondy ukazují, že tyto vodu zadržující skleněné kapičky jsou na povrchu Měsíce široce rozšířené.

Výzkumníci tudíž dle agentury Reuters dospěli k závěru, že daná ložiska vody jsou výsledkem výronu magmatu, které pochází z hlubin této přirozené družice Země. To by pak znamenalo, že vnitřek Měsíce musí obsahovat vodu. Její množství si však zatím netroufají odhadovat.

Úkol pro budoucí mise

Nicméně vědci dodávají, že budoucí mise na Měsíci by mohly potenciálně získat vodu z jeho povrchu, což může otevřít dveře tamním delším pobytům.

Voda je oblíbeným prvkem, po kterém astronomové pátrají při výzkumu vesmíru. I slavný astrofyzik Stephen Hawking kdysi prohlásil, že kde je voda, tam může být život. Hledání života se odehrává jak na Marsu tak kupříkladu na Saturnově měsíci Enceladus.

Ani objevy planet podobných Zemi už nejsou tak vzácné, v květnu navíc americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zaznamenal vodní páry na planetě mimo sluneční soustavy.

 

 

Na Zemi dorazil záhadný signál. Pochází od hvězdy Ross 128

Vědci z vesmírné observatoře Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály přicházející od hvězdy Ross 128. Jedná se o jen velmi málo prozkoumaného červeného trpaslíka vzdáleného od Země 11 světelných let. Signál se objevil v téměř pravidelných pulzech.

Radioteleskop u města Arecibo, který je největším svého druhu na světě, zachytil neobvyklá data 12. května. Hvězdu Ross 128 přitom neobíhají žádné lidem známé planety. „Dva týdny od pozorování jsme si uvědomili, že v desetiminutovém dynamickém spektru objektu jsou některé velmi zvláštní signály,” napsal na své webové stránce minulý týden profesor Abel Méndez. Dodal, že signál měl takřka periodický charakter.

O případ se už zajímají odborníci z organizace Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). Ta analyzuje rádiový signál z vesmíru a pátrá v něm po stopách mimozemské civilizace.

Technicky zaměřený server Popular Mechanics píše, že sledované signály měly vyšší frekvenci, než je u radiových vln hvězd obvyklé. Struktura signálu také vylučuje možnost, že by přicházel od objektů bližších k Zemi.

„Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by satelity vydávaly takovýto druh signálu,” konstatoval Méndez na svém blogu. Před desetiminutovým příjmem ani po něm ale vědci z oblasti hvězdy Ross 128 v souhvězdí Panny nic podobného nezaznamenali.

Mimozemšťané to nejspíš nebudou

Podle Méndeze existují tři pravděpodobná vysvětlení. „Mohlo by jít o záření hvězdy Ross 128 podobné slunečním erupcím, záření z jiného objektu v zorném poli Ross 128, nebo o pouhý výkyv způsobený satelitem na vysoké oběžné dráze,” napsal astrobiolog.

Každá z těchto hypotéz má podle něj svá úskalí. „A kdyby to někoho zajímalo, všudypřítomná hypotéza s mimozemšťany je až na posledním místě za mnoha lepšími vysvětleními,” napsal Méndez ve svém příspěvku.

Jeho tým kvůli objasnění situace pozoroval hvězdu Ross 128 i v neděli a výsledky svého úsilí chce prezentovat v průběhu tohoto týdne. „Úspěch bude, pokud signál zachytíme znovu ve směru hvězdy, ale nikoli v jejím okolí. Pokud jej už nezachytíme, bude to ještě větší záhada,” citoval Méndeze server Business Insider.

 

 

 

ČTK

Lidé pocházejí z jiné galaxie, naznačili vědci

Možná až polovina hmoty, která tvoří naši galaxii Mléčnou dráhu, a to včetně lidí, pochází z jiných částí vesmíru. Ve své studii to napsali astrofyzici ze Severozápadní univerzity v americkém státě Illinois. Vědci pomocí počítačových modelů zjistili, že výbuchy supernov vymrštily obrovské množství hmoty z původních galaxií, hmota se následně díky silnému galaktickému větru šířila vesmírem.

Vzhledem k tomu, kolik hmoty, ze které jsme stvořeni, může pocházet z jiných galaxií, si tak můžeme říkat vesmírní cestovatelé či extragalaktičtí přistěhovalci,” uvedl Daniel Anglés-Alcázar ze zmíněné univerzity.

„Je pravděpodobné, že velká část hmoty Mléčné dráhy před tím, než nakonec nalezla nový domov v naší galaxii, pochází z jiných galaxií a cestovala mezigalaktickým prostorem,” pokračoval.

Přesun hmoty mezi galaxiemi může trvat i miliardy let.

Mezigalaktický přesun hmoty je nově zjištěným fenoménem, který může od základu změnit naše chápání vzniku galaxií.

Polovina atomů kolem nás vznikla jinde

Claude-André Faucher-Giguère, který se na studii rovněž podílel, prohlásil, že ze závěrů tak vyplývá, že až polovina všech atomů kolem nás, ať již ve sluneční soustavě, na Zemi či v každém člověku, nevznikla v Mléčné dráze, ale ve zcela jiné galaxii. „A to až v jeden milión světelných let vzdálených,” dodal.

Přesun hmoty mezi galaxiemi je dlouhodobou záležitostí, cesta i přes rychlost několika stovek kilometrů za sekundu může trvat i miliardy let.

V rámci výzkumu vědci vytvořili detailní obraz vesmíru na samém počátku takzvaného velkého třesku, poté na počítačích simulovali pohyb hmoty až do současné podoby. Výpočty ukázaly, že hmota se přesouvala z menších do větších galaxií, jakou je i naše Mléčná dráha.

 

Jakub Říha

 

Ledovce v Grónsku tají rychleji, než se čekalo. Vědcí objevili důvod

V Grónsku je k vidění tmavý sníh. Kromě nečistot, které se zde usazují, ho tvoří i porost řas. Tmavá barva, která zde vzniká, pak urychluje proces tání.

Článek

Na ledových pláních Grónska vědci pozorují zajímavý jev. Největší ledovec severní polokoule se barví do černa. K tmavnutí přispívají řasy, které zde rostou.

Jejich tmavěčervené až černé zbarvení je způsobeno pigmentem. „Používají ho k ochraně před intenzivnm slunečním zářením,” říká Marek Stiber z Přírodovědecké katedry Univerzity Karlovy, který je před několika lety v Grónsku zkoumal.

Množství řas je závislé na teplotách v období tání. Protože nerostou ve sněhu, jejich růst začíná až poté, co se oteplí. Ke své existenci potřebují tekutou vodu a světlo. Díky tomu jsou schopné provádět fotosyntézu.

 

Ledový příkrov grónského ledovce odhalil bohatý ekosystém.

Tmavá barva více pohlcuje sluneční záření, a tak řasy urychlují tání grónského ledového příkrovu, jelikož se rychleji zahřívá. V důsledku tání se podle vědců významně zvyšuje hladina oceánů, přiznávají ale, že přesná čísla a dostatečné množství měření nemají k dispozici.

 

 

Novinky

Vědci objevili planetu, která je žhavější než Slunce

 

Vědci objevili pekelně žhavý svět, možná nejžhavější planetu ve vesmíru. Jmenuje se KELT-9b a na jejím povrchu je těžko uvěřitelných 4327 °C – tedy skoro stejné horko, jako na našem Slunci.

Takto nemilosrdné podmínky na planetě panují zejména proto, že obíhá velmi blízko kolem své mateřské hvězdy, která žhne teplotou kolem 9900 °C. Planeta ji oběhne za méně než dva dny. Jelikož se KELT-9b pohybuje v takové výhni, znamená to, že nemůže moc dlouho vydržet. Postupně se vypařuje a mizí.

KELT-9b je ale zajímavá i v jiných aspektech. Obíhá totiž kolem své hvězdy kolmo na směr její rotace, což je velmi neobvyklé. A tím to ještě nekončí: podle pozorování vypadá trochu jako kometa.
Zajímavá planeta
Studii o nové planetě uveřejnili vědci v časopise Nature a také o jejích neobvyklých vlastnostech přednášeli na kongresu Americké astronomické společnosti v Texasu.
 
„Objevili jsme ji už v roce 2014, ale trvalo nám tři roky, než jsme se stoprocentně přesvědčili o tom, že toto prapodivné těleso je skutečně planeta, která obíhá kolem jiné hvězdy,“ řekl profesor Scott Gaudi z Univerzity státu Ohio pro web BBC News.
„Víme už celkem dobře, jak velká a hmotná tato planeta je. Je zhruba třikrát hmotnější a dvakrát větší než Jupiter. Známe také vlastnosti její mateřské hvězdy. Je zhruba dvaapůlkrát hmotnější než Slunce, téměř dvakrát teplejší a velice rychle se otáčí, takže by se našim očím jevila poněkud zploštělá.“
Planeta KELT-9b má takzvanou vázanou rotaci, což znamená, že je ke svojí mateřské planetě neustále obrácená stejnou stranou, stejně jako náš Měsíc k Zemi. Tím je způsobena vysoká teplota na této přivrácené straně. S více než 4300 °C je výrazně žhavější než Červení trpaslíci, nejběžnější druh hvězd v Mléčné dráze. Horké sousto k večeři
Mateřská hvězda, kterou známe pouze pod označením KELT-9, vyzařuje tolik ultrafialového světla, že jím už brzy zřejmě úplně zničí atmosféru své planety. Pokud má KELT-9b kamenné jádro, je možné, že nakonec zůstane úplně odhalené, ale ještě pravděpodobnější scénář je, že ji mateřská hvězda nakonec celou pohltí.
Mateřská hvězda spadá do druhu těles, kterým se říká objekty typu A. Ty se vyznačují tím, že mívají úžasné a zářivé, ale velmi krátké životy. Existují pouze milióny let namísto miliard, které očekáváme například od našeho Slunce. A tak se dá očekávat, že se možná už brzy KELT-9 nafoukne, shoří a přitom spolkne svou planetu.
Objev planety se vědeckému týmu podařil s využitím robotického teleskopického systému, který využívá velmi kvalitní, ale přitom poměrně standardní teleobjektivy připevněné k detektorům záření.
Univerzita státu Ohio provozuje svůj systém na dvou místech na severní a jižní polokouli. Spolupracuje při tom s dalšími univerzitami a observatořemi.

 

 

Novinky

Mohli jsme zachytit signál mimozemšťanů, věří vědci z Harvardu

 

Takzvané rychlé rádiové záblesky, tedy krátké impulsy kosmického záření, nemusejí být přírodního původy. Může jít o emise z provozu vesmírných korábů mimozemšťanů. K takovému závěru alespoň došel teoretik Avi Loeb z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Záblesky by podle něj a jeho kolegy mohly pocházet z gigantických rádiových vysílačů mimozemské inteligence.

 

„Rychlé rádiové záblesky jsou tak jasné, krátké a přicházejí z takové dálky, že jsme nenašli žádný přírodní zdroj, z něhož by mohly pocházet. Možnost, že je to produkt inteligence, si zaslouží zvážení a prověření,“ píše Loeb na stránkách ústavu.

 

Takzvaných rychlých radiových záblesků si lidé poprvé všimli v roce 2007 a od té doby matou vědce z celého světa. Teleskopy je zachycují vždy jen po několik milisekund, pak se náhle ztratí. Za deset let jich obří teleskopy, jako je observatoř Parkes v Austrálii nebo Arecibo v Portoriku, zachytily ani ne dvě desítky. A jediné, co o nich vědci dokážou s určitostí říci, je fakt, že jsou extrémně silné a přicházejí k nám z trpasličí galaxie v oblasti souhvězdí Vozky vzdálené tři miliardy světelných let.

 

Hmotnost této galaxie dosahuje pouhého procenta hmotnosti Mléčné dráhy. A to, že pozemské radioteleskopy zachytily signál z takové dálky a z tak malé galaxie, svědčí o tom, že ho produkuje extrémně silný zdroj energie.

 

Loeb a jeho kolega z Harvardovy univerzity Manasvi Lingam vypočítali, že pokud by mimozemšťané sestrojili obří radiový vysílač velký jako dvě zeměkoule, mohl by z nejbližší hvězdy absorbovat dostatek solární energie potřebné k radiovému záblesku, který by byl zaznamenán i na Zemi. Taková technologie je sice daleko za schopnostmi lidstva, podle Loeba a Lingama ale neodporuje lidem známým zákonům fyziky.

 

Jako jedno z pravděpodobných vysvětlení se zmiňovaným vědcům jeví možnost, že mimozemšťané gigantickými výboji před třemi miliardami let urychlovali své vesmírné lodě.

 

 

 

luk, Novinky

Mléčná dráha cestuje vesmírem

Příroda, planety, to všechno je v neustálém pohybu – to už se ví dlouho. A vědci teď zjistili, že se pohybuje i naše domovská galaxie – Mléčná dráha. Přesněji řečeno objevili, že ji vesmírem postrkuje neviditelná síla, pocházející od gravitační anomálie zvané dipólový repeler.

Toho, že se naše galaxie pohybuje, si vědci všimli už před 30 lety, doteď ale netušili, proč se tak děje. „Ve vesmíru jsme nyní objevili prázdný prostor, který nás tlačí – respektive nás nepřitahuje. Je to stejné, jako při přetahování lanem. Když je na jedné straně víc lidí, lano se táhne ve směru k nim, a pryč od té slabší strany,“ vysvětluje astronom Brent Tully z Institute for Astronomy v Honolulu.

Nevěděli jste, že se naše galaxie pohybuje? Jen se nad tím zamyslete. Opravdu, všechno se hýbe. Země se otáčí kolem své osy a zároveň obíhá kolem Slunce. Slunce a zbytek naší sluneční soustavy obíhají kolem středu Mléčné dráhy. Mléčná dráha, společně s dalšími galaxiemi v nadkupě Laniakea, se řítí vesmírem rychlostí dva milióny kilometrů za vteřinu.

Naše sluneční soustava je jen maličkou částečkou galaxie zvané Mléčná dráha. A jelikož letí naše galaxie, tak i my se necháváme unášet proudem.

Všechen ten pohyb ale není samoúčelný nebo beze směru. Vědci se už dlouho domnívají, že naše galaxie je přitahována do oblasti, kde se už nacházejí desítky dalších. Leží 750 miliónů světelných let daleko a nazývá se Shapleyho nadkupa galaxií.

„Ve většině případů je to tak, že galaxie se od sebe vzdalují kvůli expanzi vesmíru,“ říká astronom Brent Tully. „Nicméně na každou z nich působí i přitažlivé síly jejich sousedů, které způsobují vyšinutí ze směru pohybu, do míst s vysokou hustotou a pryč od oblastí s nízkou hustotou. Naše sluneční soustava je jen maličkou částečkou galaxie zvané Mléčná dráha. A jelikož letí naše galaxie, tak i my se necháváme unášet proudem.“

Jeden tlačí, druhý táhne

S pomocí silných teleskopů se vědcům podařilo vytvořit 3D model galaktického proudění. Všechny galaxie, Mléčnou dráhu nevyjímaje, přesně kopírují rozvrstvení hmoty. Vzdalují se tedy z pustých, prázdných oblastí vesmíru a letí směrem k těm víc zaplněným.

Objevili jsme vzorec proudění podobný vodnímu toku, který díky gravitaci teče dolů z kopce.astronom Brent Tully

Během modelování galaktického toku objevili astronomové z Honolulu dipólový repeler, což je jakési místo gravitační anomálie – odpuzovač, který od sebe odtlačuje všechny galaxie.

„Objevili jsme vzorec proudění podobný vodnímu toku, který díky gravitaci teče dolů z kopce,“ vysvětluje Brent Tully. „A pak jsme zkusili takový matematický trik, kdy jsme převrátili směr gravitace, abychom viděli, kde v takovém případě proudy končily. A tím místem byl dipólový repeler.“

Svítivé galaxie jsou velmi husté a koncentrované, což způsobuje tah Shapleyho nadkupy galaxií. Vědci teď ale věří, že Mléčnou dráhu to vesmírem jen netáhne. Stejně silný je i tlak kosmické prázdnoty v pozadí.

Jelikož má dipólový repeler velmi nízkou hustotu a v jeho obří prázdnotě se nachází jen pár galaxií, chová se tato oblast jako odpudivá síla. Vesmír je odpuzovačů a přitahovačů plný, ale jelikož přitahovače jsou jasné a zářivé, vědci si jich snadněji všimnou. Odpuzovače – repelery – díky své nízké hustotě vypadají jen jako temné, pusté kouty, a to bez ohledu na jejich obří velikost.

O dipólovém repeleru nebo galaxiích, které se v něm nacházejí, se toho zatím příliš neví. Vědci se na něj ale teď hodlají soustředit. Věří, že jim pomůže pochopit, jak vesmír funguje a co se v něm odehrává.

 

 

 

Právo

Stvoření chiméry: Vědci spojili lidské a prasečí buňky

Američtí vědci vytvořili unikát: lidsko-prasečího křížence. Jejich přelomový krok a chystaný výzkum zvyšuje šance, že bude možné uvnitř zvířat pěstovat lidské orgány použitelné pak k transplantacím.

Konečným cílem je pěstování funkčních a transplantabilních tkání a orgánů. K tomu máme ještě daleko. Jedná se však o důležitý první krok,“ podtrhl Juan Carlos Izpisua Belmonte, jehož tým vedl výzkum prováděný na Salk Institute for Biological Studies, který působí v kalifornské La Jolle.

Bylo to vůbec poprvé, co se podařilo vytvořit embrya, která kombinují genetický materiál dvou vzdálených druhů. Vytvoření této takzvané chiméry, jak se v řečtině říkalo bájným křížencům složeným z více zvířat, je považováno za významný první krok k vytváření lidských srdcí, jater či ledvin takříkajíc z ničeho.

Nové možnosti – ale i etické otazníky

Podle studie v odborném časopise Cell byly lidské kmenové buňky v rané fázi vpraveny do prasečích embryí, a to celkem v asi 2000 případech. Chiméry se vyvinuly jen u asi 150 embryí – objevila se prasata, u nichž na každých 10 000 buněk připadala jedna lidská. Embrya se mohla vyvíjet 28 dní, než byla zničena.

„Pro nás to bylo dost dlouho na to, abychom pochopili, jak se lidské a prasečí buňky mísí, aniž by vznikaly etické otázky stran zralých chimérických zvířat,“ vyzvedl Izpisua Belmonte. Studie přesto oživila etické námitky. Výzkum totiž vyvolává obavy z inteligentních zvířat s humanoidními mozky i bizarních hybridních tvorů, kteří mohou být vypuštěni do přírody.

„Jde o významný pokrok, který nastoluje nové příležitosti, stejně jako etické otázky,“ prohlásil profesor Daniel Garry, kardiolog a vedoucí jiného projektu na chiméry, který působí při Minnesotské univerzitě.

Izpisua Belmonte namítl, že za obavami ze současných chimér je spíše mytologie než realita pečlivě řízených experimentů. Připustil ale: „Myšlenka, že se rodí zvíře složené také z lidských buněk, vytváří určité pocity, na něž je třeba reagovat.“

Zároveň ujišťoval: „Neviděli jsme žádné lidské buňky v oblasti mozku, ale nemůžeme vyloučit možnost, že šly do mozku.“

První chiméry před deseti lety

Vědci vytvořili první chiméry už před deseti lety – byly krysomyší. Až dosud se však marně snažili spojit buňky lidí a velkých savců. Problémem je, že třeba u prasat trvá březost asi 112 dnů, tedy necelé čtyři měsíce, ve srovnání s devíti měsíci u lidí. Embryonální buňky se tedy vyvíjejí naprosto odlišným tempem.

Jun Wu, vedoucí autor studie v Cell, řekl: „Je to, jako když cestujete po dálnici, kde vozy jedou třikrát rychleji než vy. Pokud nechcete způsobit nehodu, musíte zvolit správné načasování.“

On i další členové Izpisua-Belmontova týmu zjistili, že tuto překážku lze zdolat aplikací lidských kmenových buněk ve správném stadiu prasečí březosti – i když i pak byla účinnost propojování obou druhů nízká.

 

 

 

Novinky.cz

NASA zahlédla na měsíci Jupiteru „překvapivou aktivitu” a svolává média

Hubbleův vesmírný dalekohled zaznamenal na Jupiterově měsíci Europě něco zvláštního. Jde o „překvapivou aktivitu“ oznámila NASA a svolala na pondělí mimořádnou tiskovou konferenci. Okamžitě tím vyvolala spekulace o tom, zda se objev netýká mimozemského života. Právě Europa je totiž podle astrobiologů vedle Marsu a Saturnova měsíce Titanu nejpravděpodobnějším místem, kde je možné hledat život.

Astronomové představí výsledky unikátního pozorování Europy, které vedlo k překvapivému důkazu o aktivitě, jež může souviset s oceánem pod povrchem Europy,“ oznámila tajemně NASA.

Vědci už dlouho předpokládají, že by v oceánu tohoto měsíce Jupiteru mohl být život. Podmínky tam ve srovnání s tím, na co zatím lidé narazili jinde ve vesmíru, příhodné jsou. Sama NASA ale na Twitteru uvedla, že „nejde o mimozemšťany“. Zda tím je myšleno, že nejde o důkaz mimozemské civilizace, nebo tím chtěli dopředu vyvrátit, že by šlo jakoukoliv formu života, není jasné.

Existenci oceánu pod povrchem Europy prokázal Hubbleův vesmírný dalekohled už v roce 2013, kdy zaznamenal, jak se voda odpařuje na povrch. To umožní studovat její složení a možná i to, co se v tamním oceánu děje, aniž by se sonda v budoucnu musela složitě provrtávat ledem.

Objevení mimozemského života na měsíci Europě předpovídal ve svém románu 2010: Druhá vesmírná Odysea Arthur C. Clarke.

 

 

Nově objevená planeta sluneční soustavy může přepsat učebnice

Astronomové z Kalifornského technologického institutu shromáždili důkazy, které s největší pravděpodobností svědčí o tom, že se na samém konci sluneční soustavy - daleko z dosahu pozemských dalekohledů - ukrývá devátá planeta, která může být až desetkrát hmotnější než Země.

Závěry amerických vědců Michaela Browna a Konstatina Batygina, publikované v odborném magazínu Astronomical Journal, nejsou stoprocentní, jde pouze o výpočty, nikoliv o přímé pozorování. Přesto jde o průlomový objev.

Pro existenci skrytého souputníka naší planety astronomům hovoří odchylky v pohybu nedávno objevených trpasličích planet a dalších malých objektů způsobené gravitačním vlivem obra, kterého Američané prozatím nazvali Planeta devět.

Proč se možný devátý člen planetárního klubu naší sluneční soustavy nachází tak daleko (podle odhadů je od Země dvacetkrát dál, než nejvzdálenější Neptun), by mohl vysvětlovat vliv Saturnu a Jupiteru. Planety mohly kdysi zapůsobit jako gravitační praky.

Prokázali něco, co chtěli původně vyvrátit

Brown a Batygin s výzkumem původně začali proto, aby teorii dvou jiných astronomů z roku 2014 o možné existenci obří fantomové planety vyvrátili. Tým španělských vědců z univerzity v Madridu tehdy tvrdil, že při zkoumání pohybu těles nacházejících se za dráhou Neptunu zjistili nepravidelnosti vysvětlitelné pouze gravitačním působením velkých a dosud neznámých objektů.

„Nejprve jsme si mysleli, že je to bláznivá úvaha, ke které se planetární vědci kloní pokaždé, když něco nedokážou vysvětlit,“ řekl listu The Washington Post Michael Brown s tím, že spolu s kolegou výpočtům a počítačovým modelům nejprve nemohli uvěřit.

Byl to právě Brown, kdo před deseti lety přesvědčil Mezinárodní astronomickou unii, že Pluto nelze považovat za planetu. Teď tedy může to, co z učebnic vymazal, zase vrátit - a ještě mnohem větší. Planeta je zřejmě dvakrát až čtyřikrát větší než Země.

Na to, aby se dalo odhadovat, jaké podmínky na „nováčkovi” našeho solárního systému panují, je ještě příliš brzy stejně jako na úvahy nadšenců, že by tam snad mohl být život.

 

 

 

Novinky

Kolem hvězdy KIC 8462852 obíhá něco podivného. Vypadá to jako dílo civilizace, žasnou vědci

Hvězda KIC 8462852 nacházející se 1481 světelných let od Země mezi souhvězdím Labutě a Lyry se během okamžiku stala jedním z nejzáhadnějších objektů v naší galaxii. Nejde však ani tak o hvězdu jako takovou, nýbrž o to, co ji obíhá. O objekty, které by tam dle znalostí současné vědy vůbec neměly být. Zdají se být vytvořené mimozemskou inteligencí.

„Když mi poprvé ukázali ta data, úplně mě fascinovalo, jak šíleně to vypadá. Mimozemšťané by měli být vždy tou poslední hypotézou, kterou byste měli zvažovat, ale tohle vypadá tak, jak byste očekávali, že bude mimozemská civilizace (z takové dálky pozn. red.) vypadat,“ připustil v rozhovoru pro magazín The Atlantic astronom Jason Wright z Pensylvánské státní univerzity.

Nepravidelný tvar napovídá tomu, že zmiňované objekty „tam nahoře“ nejsou dlouho. Buď by je totiž vzájemné srážky zakulatily, anebo by je k sobě přitáhla a pohltila zmíněná hvězda.

 

Tohle nejsou zárodky planet

Mezihvězdný dalekohled Kepler pátrá po takzvaných exoplanetách, tedy planetách mimo naši sluneční soustavu. Dělá to tak, že pozoruje malé šmouhy (stíny), které exoplanety při průletu kolem svých hvězd vytvářejí, tedy když hvězdu částečně zakrývají.

To, co pravidelně vytváří stín při průletu kolem KIC 8462852, ale planetou není. Jedná se o shluk mnoha těles kroužících po orbitě v těsné formaci. To by samo o sobě nebylo až tak neobvyklé, kdyby se jednalo o mladou hvězdu. V takovém případě, by se dalo usuzovat, že jde o zárodky budoucího planetárního systému.

Ono se ale o mladou hvězdu nejedná a pozorované předměty navíc neobklopuje ani mezihvězdný prach, jak je v těchto případech obvyklé.

 

Moudřejší budeme v lednu. Napoví SETI

„Nikdy jsme nic takového neviděli. Bylo to opravdu podivné. Nejdřív jsme si mysleli, že je to chyba přístrojů, nebo máme špatná data, ale všechno jsme prověřili,“ cituje server MMN.com Tabethu Boyajianovou z Yale University.

Poslední objev dalekohledu Kepler už zaujal astronomy věnující se projektu SETI, který pomocí pátrá po signálu inteligentních bytostí z vesmíru. Vedení projektu už rozhodlo, že natočí radioteleskopy směrem ke hvězdě KIC 8462852. Naslouchat začnou v lednu tohoto roku.

 

 

ČTK

Země 2.0. NASA objevila planetu nejpodobnější té naší

Vědci s pomocí Keplerova teleskopu našli první exoplanetu, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce. Oznámili to ve čtvrtek na tiskové konferenci na mysu Canaveral na Floridě zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Exoplaneta, jejíž objev označila NASA za milník na cestě k hledání mimozemského života, je od Země daleko 1400 světelných let.

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi. Počet vědecky potvrzených exoplanet je nyní 1030. Podle čtvrtečního prohlášení nalezla NASA jedenáct nových, z nichž planeta označená Kepler-452b se zřejmě podobá naší planetě nejvíc.

Podle vědeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je tato exoplaneta zatím nejmenší, jaká byla objevena. Její průměr je asi o 60 procent větší než průměr Země, váhu ani složení vědci neznají. Kolem své hvězdy planeta obíhá v cyklu dlouhém 385 dnů, což je jen o pět procent víc, než v případě Země. Podobná je i velikost hvězdy, kolem které obíhá.

Kepler-452b je od ní o pět procent dál, než je Země od Slunce. Hvězda nově objevené exoplanety má stáří šest miliard let, je tedy o 1,5 miliard starší než Slunce. Má stejnou teplotu, je o pětinu jasnější a o desetinu větší.

"Dvacet let poté, co byla prokázána existence expolanet,

objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0," prohlásil na tiskové konferenci Grunsfeld.

 

 

 

fia, Novinky

Astronomové objevili dvojčata Slunce a Jupiteru

Evropská jižní observatoř (ESO) ve středu oznámila objev dvojčete Jupiteru. Planeta obíhá ve stejné vzdálenosti kolem své hvězdy, která je podobná Slunci. Otevírá se tak možnost, že by tento solární systém mohl obsahovat také menší kamenné planety obíhající kolem hvězdy v menší vzdálenosti.

Mezinárodní skupina astronomů vedená brazilskými vědci použila teleskop v chilské observatoři La Silla. Zjistila, že plynný gigant, stejně veliký a hmotný, obíhá kolem hvězdy HIP 11915 v téměř přesně stejné vzdálenosti jako Jupiter od Slunce. Hvězda je navíc zhruba stejně stará jako Slunce a má i podobné složení.

Ačkoli už se našly mnohé planety podobné Jupiteru v různých vzdálenostech od hvězd podobných Slunci, tento nový objev je co do hmoty planety a její vzdálenosti od své hostitelské hvězdy a co do podobnosti hvězdy našemu Slunci zatím nejpřesnějším obrazem Slunce a Jupiteru,” stojí ve zprávě ESO.

Vědci připomínají, jakou důležitost měla existence Jupiteru v době formování sluneční soustavy, když svou gravitační silou umožnila podmínky vhodné pro vznik Země a života na ní. „Zdá se tak, že objevení dvojčete by mohlo být důležitým milníkem na cestě k nalezení planetární soustavy, která by byla zrcadlem té naší,” uvedli vědci.

Při hledání exoplanet (planet obíhajících kolem jiné hvězdy než Slunce) vědci dosud naráželi hlavně na soustavy, které měly masivní planety na vnitřních oběžných drahách kolem svých hvězd, zatímco ve sluneční soustavě se v těchto vzdálenostech pohybují menší planety Merkur, Venuše, Země a Mars. Planety této velikosti, které by teoreticky mohly hostit život podobný našemu, však dosud většinou unikají pozorovacím možnostem pozemšťanů.

 

Osamělá galaxie balancuje na okraji gigantické pustiny

Astronomové pomocí Hubbleova teleskopu zachytili galaxii, která se nachází na okraji obří vesmírné prázdnoty, které se říká Local Void (lze volně přeložit jako místní pustina). Ta měří na šířku 150 miliónů světelných let a žádná tělesa se v ní nenacházejí.

Galaxie NGC 6503, již vědci nazývají Ztracená v prostoru, se nachází asi 18 miliónů světelných let od naší planety a proti Mléčné dráze je se šířkou 30 tisíc světelných let zhruba třetinová. Hned za ní se rozprostírá vesmírná prázdnota Local Void. V té zatím astronomové nezaznamenali žádná tělesa a považují ji za zcela pustou.

 

 

Novinky

Pár metrů od Kapského Města leží vrak otrokářské lodi z 18. století

Mezinárodní skupina vědců identifikovala vrak portugalské otrokářské lodi, která se potopila v prosinci 1794 u pobřeží Kapského Města v dnešní Jihoafrické republice cestou z Mozambiku do Brazílie. Na její palubě bylo až 500 otroků. Přežili všichni členové posádky, ale asi 212 otroků zahynulo.

Vrak lodi São José Paquete Africa ležel jen necelých sto metrů od pobřeží. Objevili ho už v 80. letech minulého století, ale tehdy byl mylně identifikován jako pozůstatek jedné holandské lodi.

eprve nyní archeologové potvrdili, že jde o plavidlo, které vezlo otroky. Kromě pozdějších záznamů kapitána byl pro určení klíčový nález železných kvádrů, které sloužily k vyvážení plavidla s otroky v podpalubí.

Je to vůbec první objevený vrak lodi, která se s otroky potopila. Historikové se domnívají, že lidé, kteří zkázu lodi přežili, byli prodáni už na africkém kontinentě.

„Nález São José je o to důležitější, protože loď představuje jeden z nejranějších pokusů zapojit východní Afriku do transatlantického obchodu s otroky, což byl posun, který sehrál velkou roli v prodloužení tohoto tragického obchodování o další desetiletí,“ komentoval Lonnie Bunch z amerického muzea Smithsonian.

V místě, kde se loď potopila, se v pondělí uskutečnil vzpomínkový obřad. Mozambičtí, jihoafričtí a američtí potápěči tam zanechali zeminu přivezenou z Mozambiku – země, odkud otroci pocházeli.

Evropské a americké země zrušily otroctví v průběhu 19. století, i když v Portugalsku a na ostrovech v Atlantickém oceánu bylo zrušeno už v roce 1761.

ČTK

Hubbleův teleskop odhalil chaotický systém Pluta a jeho měsíců

Trpasličí planeta Pluto a jejích pět měsíců v dalekých končinách naší sluneční soustavy tvoří systém v chaotickém pohybu. Odhalily to záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu, informuje na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír.

V podstatě jde o binární planetární systém tvořený Plutem a měsícem Charonem, který je vlastně druhou trpasličí planetou. A kolem nich v nepředvídatelném rytmu obíhají čtyři další měsíce - Nix, Hydra, Kerberos a Styx.

"Před pozorováním pomocí Hubbleova teleskopu nikdo nechápal složitou dynamiku systému Pluta," řekl Mark Showalter z institutu SETI, který je spoluautorem vědecké studie zabývající se touto planetou. Jeho výzkum přináší nové poznatky o tom, co dalo vznik tomuto podivnému systému, který je podle dosavadních znalostí ve sluneční soustavě jedinečný.

Základním pohybem v něm je vzájemná rotace Pluta a Charonu kolem společného gravitačního centra, jež se nachází mezi nimi. Proměnlivé gravitační pole, jež společně vytvářejí, působí na měsíce kolem nich. Nix, Hydra a podle přesvědčení vědců i Kerberos a Styx mají navíc spíš oválný než kulatý tvar, což ještě víc přispívá k jejich nepředvídatelným oběžným drahám.

Podle vědců zmatek v systému Pluto-Charon nabízí pohled na to, jak se mohou chovat planety v binárních slunečních soustavách. Například pozorování prováděná pomocí Keplerova teleskopu NASA objevila několik planetárních systémů se dvěma hvězdami.

"Zjišťujeme, že chaos může být běžnou zvláštností binárních systémů," míní další spoluautor studie o Plutu Doug Hamilton z Marylandské univerzity. "Mohl by mít i vliv na život na planetách, pokud by byl v takových systémech objeven," dodal.

 

 

zgl, Novinky

Kolosální bouře na Saturnu pohání voda

Jsou masivní, násilné a plné blesků. Super bouře na Saturnu jsou tak silné, že by byly schopné zničit Zemi. Vědci si doposud lámali hlavy s tím, co je hnacím motorem těchto přírodních jevů, jež na šesté planetě naší sluneční soustavy řádí každých 30 let. Podle nové teorie za to může hustota vody v hlubších vrstvách atmosféry.

Již několik let pracují vědci s matematickým modelem, podle kterého jsou bouře na Saturnu poháněny zdrojem energie z hlubších vrstev atmosféry. Doposud však nebyli schopni vysvětlit přesný mechanismus této energie.

Vědcům z kalifornského technologického institutu se však tento letitý problém nejspíše podařilo vysvětlit. Když vnější vrstva atmosféry, která je většinou tvořena vodíkem a héliem, uvolní relativně těžké molekuly vody – začne pršet, je výrazně lehčí než hlubší vrstvy.

Zatímco vnější části atmosféry se pomalu ochlazují, teplý vlhký vzduch nemůže stoupat a začíná proudit. A právě to je podle nové teorie jedna z jisker, která zažehne mohutnou bouři.

Atmosféra se ochlazuje celá desetiletí

„Celá desetiletí poté, co planetu zasáhne jedna z těchto bouří, je teplý vzduch v hlubších částech atmosféry příliš mokrý a příliš hustý, aby mohl stoupat. To je jeden z hlavních důvodů, proč pak můžeme ze Země pozorovat tak úchvatnou podívanou,“ prohlásil Cheng Li, jeden z autorů nové teorie.

Podle něj jejich výpočty perfektně zapadají do pozorování bouří na Saturnu za poslední desetiletí. „Proces ochlazování trvá asi 30 let, a pak přijde bouře,“ doplnil Li s tím, že bouře na Saturnu trvá klidně i několik měsíců.

Jak devastující by pro Zemi byly bouře, které probíhají na Saturnu, ukázalo pozorování z roku 2011. Po sedmi měsících bouře zahrnovala území o čtyřech miliardách kilometrů čtverečních. "To je osminásobek povrchu Země," poznamenal rakouský vědec Georg Fischer, který vede tým analyzující data ze sondy Cassini-Huygens. Sonda Cassini obíhá Saturn od roku 2004.

Tento typ bouří se na Saturnu objevuje vždy jednou za třicet pozemských let. Souvisí zřejmě se střídáním ročních období během saturnského roku, který trvá třicet pozemských let. První byla pozorována už v roce 1876.

Deset tisíckrát silnější než na Zemi 

Blesky jsou na Saturnu velmi silné, což souvisí s jeho atmosférou. Do troposféry stoupají horké vodní a čpavkové páry, kde kondenzují, uvolňují přitom teplo a to za správných podmínek vede ke vzniku blesků.

Tento typ bouří je asi desetkrát silnější než běžné na planetě Saturn a deset tisíckrát silnější než na Zemi.

 

 

ČTK

Vědci našli planety dosud nejpodobnější Zemi

Američtí astronomové našli dvě planety, které jsou nejpodobnější Zemi a teoreticky vhodné pro život ze všech dosud objevených planet mimo naši sluneční soustavu, takzvaných exoplanet. Vědci z Harvardova Smithosianského centra pro astrofyziku (CfA) to dnes uvedli na jednání Americké astronomické společnosti AAS v Seattlu

Obě vzdálená nebeská tělesa obíhají kolem svých mateřských hvězd s velkou pravděpodobností v takzvané obyvatelné zóně a jsou jen o málo větší než Země. Zda je ale některá z planet opravdu obyvatelná, vědci nevědí.

Astronomové díky údajům z amerického Keplerova vesmírného dalekohledu objevili osm vzdálených planet, z nichž všechny se velmi pravděpodobně pohybují v obyvatelných zónách svých hvězd, tedy tam, kde není ani příliš horko, ani příliš zima pro výskyt vody v kapalném stavu.

"U většiny těchto planet je dobrá šance, že jde o kamenné planety, jako je Země," uvedl hlavní autor studie Guillermo Torres.

Dvě z nově objevených exoplanet jsou obzvlášť podobné Zemi. Planeta s katalogovým číslem Kepler-438b je jen o 12 procent větší než Země a se 70procentní pravděpodobností jde o pevnou planetu. Obíhá kolem červeného trpaslíka, který je menší a chladnější než Země, ale tak blízko, že na ni dopadá o 40 procent více slunečního svitu než na Zemi. Tato malá planeta leží s pravděpodobností 70 procent v obyvatelné zóně své mateřské hvězdy.

Planeta s označením Kepler-442b obíhá rovněž kolem červeného trpaslíka a nachází se v jeho obyvatelné zóně dokonce s pravděpodobností 97 procent.

 

 

 

 čtk

Jsme na kometě. Na vlasatici přistálo první těleso vytvořené člověkem

Evropský vesmírný modul Philae ve středu v 17:05 SEČ úspěšně přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Oznámilo to řídící středisko Evropské vesmírné agentury (ESA) v německém Darmstadtu s tím, že s modulem je navázáno spojení.

„Philae k nám mluví. Jsme na kometě,“ řekl po přistání Stephan Ulamec, který měl na starosti řízení přistání na kometě vzdálené 510 miliónů kilometrů od Země. Oznámil to ale půl hodiny po přistání, protože tak dlouho trvalo, než doputoval signál o přistání od komety k Zemi.

 

Novinky
Další Superzemě se našla tentokrát téměř za humny
 
Tým astronomů z univerzity v australském Novém Jižním Walesu ohlásil objev další planety mimo naši sluneční soustavu, která obíhá kolem své hvězdy v tzv. obyvatelné zóně. Ta předpokládá teploty a tlak vhodné pro existenci vody v tekutém stavu, tedy jednu z podmínek pro výskyt života, jak jej známe. Planeta dostala název Gliese 832c a nachází se „pouhých” 16 světelných let od Země. V kosmickém měřítku co by kamenem dohodil. Vědci označují objevenou planetu za Superzemi, jak se nazývají planety Zemi podobné, ovšem větší. Gliese 832c je nejméně pětkrát masivnější než naše mateřská planeta. Obíhá kolem své hvězdy jednou za dobu odpovídající 36 pozemským dnům, ale v menší vzdálenosti než Země kolem Slunce. Energii však dostává zhruba stejnou, neboť její hvězda je červený trpaslík a vyzařuje méně světla a tepla než Slunce. Výzkumníci se proto domnívají, že tento svět by teoreticky mohl být schopen hostit život v nám známé formě, na planetě mají dokonce panovat podobné teploty jako na Zemi, nicméně s velkými výkyvy v jednotlivých ročních obdobích. Planeta s prioritou „Gliese 832c je jednou ze tří planet nejpodobnějších Zemi. A zároveň je nám ze všech nejblíže, takže se na ni prioritně zaměří další pozorování,” řekl Abel Mendez Torres, ředitel Laboratoře pro výzkum obyvatelnosti planet na University of Puerto Rico. „Za předpokladu podobného složení atmosféry, jako má Země, lze předpokládat i podobné teploty, ačkoliv s velkými sezónními výkyvy,” dodal. Složení planety a její případná atmosféra však nadále zůstávají otazníkem. „Zatím se nám tento planetární systém sestávající z jedné hvězdy a dvou planet jeví jako zmenšená verze naší sluneční soustavy. Vnitřní planeta by se mohla podobat Zemi, zatímco ta vnější je gigant podobný Jupiteru,” stojí ve zprávě týmu astronomů. Gigantická, Jupiteru podobná planeta Gliese 832b byla objevena už v roce 2009 a mohla by ve vývoji celého systému Gliese 832 hrát podobnou roli jako náš plynný obr. Její menší sestra, nově objevená 832c, je nyní zařazena v katalogu obyvatelných exoplanet spolu s dalšími 23 vesmírnými tělesy. Jen za letošní rok se počet těchto planet téměř zdvojnásobil. Šéf australského výzkumného týmu Robert Wittenmyer odhalil existenci Gliese 832c pozorováním drobného kmitání v pohybu její mateřské hvězdy způsobeného gravitací planety. Toto vychylování bylo potvrzeno prostřednictvím tří pozorovacích zařízení: spektrografem anglo-australského teleskopu v Austrálii spektrografem Carnegie Planet Finder na teleskopu Magellan II v Chile a spektrografem HARPS, který je součástí teleskopu Evropské jižní observatoře rovněž v Chile.    

 TK

Objevena první planeta velikosti Země v „obyvatelné” zóně

Američtí astronomové objevili první planetu přibližně velikosti Země v potenciálně obyvatelné zóně jiné sluneční soustavy. To znamená, že voda by se v tomto vzdáleném světě mohla nacházet v kapalném skupenství, informují vědci v čele s Elisou Quintanaovou z amerického institutu SETI v aktuálním vydání časopisu Science.

Voda v kapalném skupenství je pokládána za základní předpoklad pro vznik života. Důkazy přítomnosti vody na objevené planetě však vědci nemají.

Planeta s označením Kepler-186f je součástí sluneční soustavy vzdálené 490 světelných let a je nejvzdálenější z pětice planet tvořící součást soustavy. Tu vědci objevili s pomocí družice Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Podle získaných údajů má planeta zhruba jen o deset procent větší průměr než Země. "Toto je první planeta jednoznačně o velikosti Země, která byla nalezena v obyvatelné zóně jiné hvězdy," zdůraznila Quintanaová.

Jako obyvatelnou zónu označují astronomové takovou vzdálenost od hvězdy, v níž nepanují ani příliš vysoké, ani příliš nízké teploty na to, aby se tam udržela voda v kapalném stavu.

Podle institutu SETI bylo dosud objeveno zhruba 1800 planet v obyvatelných zónách. Jsou ale vesměs mnohem větší než Země, a není tak možné jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry.

Podle modelů vzniku planet by přitom planety s průměrem menším než je 1,5násobek průměru Země neměly být schopné vytvářet hustý plynný obal z vodíku a helia, jako je tomu v naší sluneční soustavě u Jupitera nebo Saturnu.

Družice Kepler je první sondou vyslanou NASA, která dokáže najít planety o velikosti Země obíhající okolo hvězd, jako je Slunce. Dalekohled vyhledává tyto planety od roku 2009.

 

Novinky

Na okraji sluneční soustavy je zřejmě další velká planeta

Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější objekt naší sluneční soustavy. Trpasličí planeta s předběžným označením 2012 VP113 se ke Slunci nepřiblíží nikdy na méně než 12 miliard kilometrů. Na základě tohoto objevu se lze domnívat, že se na vzdáleném okraji naší soustavy vyskytuje další velká planeta, která svou gravitací vychyluje objekty jako 2012 VP113 z jejich oběžných drah a vrhá je do takzvaného Oortova oblaku.

Představa bájné planety Nibiru

Objevená trpasličí planeta je od Slunce asi osmdesátkrát dál než Země. Na

 objev, který vědci zveřejnili v prestižním britském časopisu

 Nature,upozornila agentura DPA.

2012 VP113 má průměr téměř 450 kilometrů a svou oběžnou dráhu má ještě asi o 600 miliónů kilometrů dál než dosud nejvzdálenější trpasličí planeta Sedna. Autoři studie Chadwick Trujillo z hvězdárny Gemini na Havaji a Scott Sheppard z vědeckého ústavu Carnegie ve Washingtonu navíc vypočítali, že se v oblasti Oortova oblaku může nacházet ještě asi 900 dalších těles s průměrem větším než 1000 kilometrů.

„Některé z těchto objektů by svou velikostí mohly konkurovat dokonce Marsu nebo Zemi,” uvedl Sheppard. „Hledání těchto vzdálených objektů by mělo pokračovat, protože nám prozradí hodně o tom, jak vznikla naše sluneční soustava,” vysvětlil vědec.

Hypotéza o planetě Nibiru

Teorie o existenci další velké planety na okraji solárního systému připomíná legendu o bájné planetě Nibiru. Babyloňané tímto jménem označovali nejspíš Jupiter spojený s bohem Mardukem.

 

fia, Novinky

Papyrus naznačující, že Ježíš měl ženu, není podvrh

Profesorka Karen Kingová z Harvardovy univerzity přišla s objevem, že starověký papyrus obsahující text naznačující, že Ježíš měl ženu, není podvržený. V dokumentu sepsaném v koptštině lze nalézt dialog, v němž Ježíš hovoří o “své ženě”. Vědkyně došla k závěru o pravosti papyru po několika důkladných testech. Představa, že by Ježíš měl za svého pozemského života jakýkoliv partnerský vztah, je rozporu s tradiční křesťanskou věroukou.

Kingová uveřejnila v časopise Harvard Theological Review zprávu to tom, že papyrus je téměř s jistotou dílem starověkých egyptských křesťanů a jeho vznik se může zhruba datovat do osmého století. Potvrzovat to mají výsledky testů založených na rozpadu radioaktivního uhlíku i zkoumání chemického složení použitého inkoustu. Žádný z těchto testů podle Kingové a jejího týmu neukázal, že by šlo o novodobý falzifikát.

Fragment, na němž je několik řádků textu dobře čitelných, obsahuje slova: “Ježíš jim řekl: Má žena... bude schopná být mou učednicí.”

Vědci James Yardley a Alexis Hagadornová z Kolumbijské univerzity použili při zkoumání útržku speciální spektroskopickou metodu, aby porovnali vlastnosti inkoustu se vzorky pocházejícími prokazatelně z osmého století. Malcolm Choat z Macquarie University nezávisle na ostatních vědcích prověřoval rukopisnou autenticitu.

Evangelium Ježíšovy ženy

Profesorka Kingová poprvé informovala o existenci útržku rukopisu v září 2012 na Mezinárodním kongresu koptských studií v Římě, kde jej po vzoru jiných apokryfních evangelií nazvala “Evangeliem Ježíšovy ženy”.

Osm rozluštěných řádků z koptského papyru o Ježíšovi

 

... ne (ke) mně. Má matka dala mi ži(vot)...

... Učedníci řekli Ježíšovi,...

... popřít. Marie je toho hodna...

... Ježíš jim řekl: Má žena...

... bude schopná být mou učednicí...

... nechť hříšní opuchnou...

... co se týká mě, já pobývám s ní, abych...

... obraz...

 

Z textu podle ní vyplývá, že buď Ježíš byl ženatý, anebo měl autor dokumentu důvod si to myslet.

Její tvrzení vyvolalo mezi křesťany pozdvižení. Řada křesťanských učenců okamžitě přišla s argumenty, že na papyru jsou chyby v gramatice, že nesouhlasí tvar písmen ani barva a vlastnosti inkoustu.

Dokonce i vatikánský tisk vydal prohlášení, že dokument není pravý.

Profesorka: Neříkám, že byl ženatý

Profesorka Kingová však zdůrazňuje, že text, o jehož pravosti nepochybuje, nemusí nutně dokazovat, že Ježíš byl ženatý. Dokazuje ale, že starověcí křesťané tuto možnost připouštěli.

“Hlavní téma textu na fragmentu je ujištění, že ženy, které jsou matkami a manželkami, mohou být také učednicemi Ježíšovými. To bylo v raném křesťanství hojně diskutované téma, neboť se tehdy velmi cenil neposkvrněný celibát,” poznamenala Kingová.

“Na základě tohoto fragmentu bychom měli přehodnotit naše znalosti a ptát se, jakou roli sehrály zvěsti o Ježíšově vztahu ve sporech, jež raní křesťané vedli v otázkách manželství, celibátu a rodiny,” dodala.

Profesor Leo Depuydt z Brownovy univerzity nicméně Kingové oponuje a drží se argumentu o chabé gramatice. Dokument prý obsahuje chyby, které by rodilý koptský mluvčí neudělal.

Poznámka: Není to úplně nová myšlenka, četla jsem už dříve úvahu, že Ježíšovou ženou mohla být Máří Magdalena.

 

 

 


JAK SE DOSTALA ČOKOLÁDA DO EVROPY

Čokoláda se dostala do Evropy přes Španělsko, kam ji ze svých dobyvatelských výprav do Latinské Ameriky přivezl Hernán Cortés.  Po Evropě se tak začaly od 16.století šířit čokoládovny, kde se podávala horká čokoláda po celý den. 

 

Natonal Geographic

Zákon lidských konfliktů platí pro občanské války i pro střety rodičů s dětmi

Širokou škálu mezilidských konfliktů lze chápat pomocí jednoduchého matematického vzorce. Od střetů dítěte s rodiči, přes pirátské počítačové útoky nebo výkyvy na burze, nebo sexuálně motivovaná napadení žen, po velké občanské nepokoje - to vše lze vysvětlit pomocí - power law.

Do češtiny se termín překládá jako mocninný zákon, který dává do vztahu pravděpodobnost a četnost a určitého jevu, v tomto případě v jednoduchém vzorci AB-C. Autoři nové studie se takto snaží popsat lidskou agresivitu a konflikty – na individuální i skupinové úrovni.

Například pokud dítě něco chce a závisí to na rozhodnutí rodiče, vzniká potenciální konflikt, který jedna nebo druhá strana může eskalovat nebo de-eskalovat. Dítě se může začít vztekat a naříkat; rodič může rezignovat, nebo použít  sankci. Není důležité jak konflikt začne, ale jeho průběh – stupňování, a odhalení metod deeskalace.

„Existuje naléhavá potřeba kvantifikovat pravděpodobnou závažnost a načasování budoucích konfliktů, vrhnout světlo na pravděpodobné pachatele, a identifikovat intervenční strategie,“ vysvětluje motivy výzkumu, který srovnával na 100 tisíc rozličných událostí na rozličné úrovni hlavní autor studie, profesor fyziky Neil Johnson.

Rodiče a děti

Postup, kdy malé dítěte naříká a tedy eskaluje svou konfrontaci s rodiči, je pak údajně srovnatelný s eskalací nepokojů v Polsku až do okamžiku zhroucení Sovětského svazu. ‘Pachatelé’ v obou případech (dítě a rebelové) přizpůsobují své útoky proti větší, ale pomalejší autoritě (rodič, režim), která není schopna, nebo nechce, rychle reagovat, aby uspokojila pachatele, vysvětluje studie zveřejněná v časopise Nature.

„Můžeme matematicky vyjádřit závažnost i časování konfrontací, a následně je jak v individuálním nebo v měřítku celé společnosti ovlivnit,“ vysvětluje profesor Johnson. 

Srovnáním různých konfliktů ve světě autoři ukazují, že tyto velice odlišné střety mají podobnou dynamiku. Nárůst násilných útoků v od světa odříznuté kolumbijské Magdaleně je typickým příkladem moderních válek. Draví burziáni, útočící na akcie General Electric se pak podle studie neliší od hackerů napadajících hi-tech infrastrukturu USA. A všude lze pak najít ty společné mimikry jako u konfliktů rodičů s dětmi.

Platí to jak pro současnou občanskou válku v Sýrii, tak například pro slavnou „Krvavou neděli“  z ledna 1972 (Znáte hit U2 Sunday Bloody Sunday?) . Britské síly tehdy zabily v severoirském Londoderry  13 lidí a další desítky postřelily během protestního pochodu. Podle nové pohledu se zásah kryje spíše s kulminací násilných útoků Prozatímní irské republikánské armády a nebyl jejich spouštěčem. Což znamená, že neplánovaná velice silná odpověď britských sil měla za následek deeskalaci konfliktu, ačkoli se často uvádí opak.

Autoři předpokládají, že na základě jejich metody je možné připravovat odpovídající strategie proti pachatelům v rámci různých konfliktů a v širším pojetí zlepšit chápání lidské agrese.

 

National Geographic

Moře vydává poklady egyptské „Atlantidy“

Egyptský přístav, který podobně jako bájnou Atlantidu pohltilo moře a zapomění, nyní vydává své poklady expedici vedené francouzským archeologem Franckem Goddiem.

Podle báje o Trojské válce se Paris a Helena zastavili na útěku z Kréty právě v Herakliónu. Homér o přístavu básnil jako o místu oplývajícím bohatstvím, ale dlouho se mělo za to, že jde jen o básnickou licenci. Nyní už archeologové, kteří vyzvedávají některé z pokladů faraonského města, vědí že verše odpovídaly realitě (Byť v době Trojské války neexistoval, to až v Homérově). Dlužno ovšem dodat, že Herakliónů existovalo více.

 

Rozkvět zažíval egyptský Heraklión od 6. do 4. století před naším letopočtem, kdy se sem sbíhaly obchodní trasy z Řecka a dalších míst ve Středomoří. Pak však zřejmě přišly přírodní pohromy, které vedly nejprve k úpadku města, až se nakonec v 8. století našeho letopočtu celé propadlo o čtyři metry do moře, které neúprosně postupovalo a narušovalo nestabilní podloží. Dnes se trosky potopeného města nacházejí šest kilometrů od současné linie pobřeží a na 50 metrů pod hladinou.

Funkci i slávu Herakliónu nakonec převzala Alexandrie založená v roce 331 př. n. l. Původní brána do Egypta upadla do zapomění a útržkovité zprávy o její existenci vědce mátly. Ve skutečnosti se totiž Heraklión jmenoval egyptsky Thonis. Řekové přístav překřtili, protože podle legendy měl právě zde vystoupit na břeh rek Herákles. Až po objevení trosek a stél mohli historici s jistotou určit, že Thonis a Heraklión jsou totéž.

Goddiův tým hledal původně Napoleonovy lodě

 

Příběh znovuzrození přístavu začal v roce 2001, kdy Goddiův tým v nilské deltě ovšem nepátral po starověkých artefaktech, ale po francouzských válečných lodích, které se v 18. století zúčastnily bitvy na Nilu. Našli však flotilu mnohem starší.

Živoucí starověký Egypt

Nálezy představují nejen obrovské kulturní bohatství, ale i plno informací. Navíc jde o artefakty, které jsou díky uložení v jílových a písčitých sedimentech velmi zachovalé. 

„Tady je pro nás práce na 200 let,“ říká s nadšením a možná i trochu povzdechem Franck Goddio. 

Egyptská „Atlantida“ je velkým objevem i z toho důvodu, že hlavním zdrojem informací o faraonském Egyptě byly dosud především nálezy na „hřbitovech“ – ať již jde pyramidy v Gíze a Sakkáře nebo hrobky v Údolí králů, vše je spojeno se záhrobím. Města starověkkého Egypta byla téměř dokonale zničena a překryta následujícími věky.

Heraklión se tak znovu stává znovu branou do starověkého Egypt

Celkem 64 lodí pohřbených v hustých jílovitých a písčitých sedimentech. Jde o největší počet starověkých plavidel na jednom místě, jaký byl kdy objeven. A bližší potápečský průzkum přinesl šokující objev ztraceného města. 

 

Archeologové zde od té doby zažívají opravdové žně v podobě soch, šperků a dalších artefaktů – šlo o 16 velkých soch a stovky menších. Postupně zároveň mapují celé město, které vzniklo zřejmě v 8. století před naším letopočtem, a ve spolupráci s německými kolegy již vypracovali jeho trojrozměrný model.

„Je to úžasně zachovalé. Začínáme studovat některá nejzajímavější místa ve městě a snažíme se porozumět životu v něm,“ řekl listu The Daily Telegraph Damian Robinson, ředitel oxfordského Centra pro námořní archeologii, který je součástí týmu na místě.

V srdci přístavu protkaného říčními kanály stál obrovský chrám nejvyššího boha Amóna. Ten nebyl jen místem náboženského uctívání, ale i správy města a obchodu pod kontrolou kněží. „Byl to hlavní mezinárodní obchodní přístav Egypta v této době. Právě chrám vybíral platby dovozního a vývozního cla,“ vysvětlil Robinson.

 

 

National Geographic

Tisíc let nazpátek mají všichni Evropané společné předky

Myšlenka Evropské jednoty dostala nečekanou podporu od genetiků. Analýza DNA podle nové studie ukázala, že všichni dnešní Evropané mají společné předky, kteří žili před 1000 let. Stejně tak logicky samozřejmě dospějeme k závěru, že s větším časovým odstupem sdílí stejné předky celý lidský rod.

Zjištění o příbuznosti Evropanů není tak nové, znalci rodokmenů už dříve tvrdili, že všechna zkoumání rodinných linií v Evropě s pýchou končí u Karla Velikého (742 až 814, na obrázku). Bylo to s trochou nadsázky a bez důkazů. Nyní však jejich závěry potvrzuje studie evolučního biologa Grahama Coopa a genetika Petera Ralpha z University of California v Davisu, kteří svá zjištění zveřejnili v časopise PLoS Biology.

Shodnost sady předků podkládají analýzy genomů 2257 jedinců od Irska po Turecko. S pomocí počítače pak hledali shody v řetězci DNA. Délka shodných sekvencí pak byla použita jako měřítko příbuznosti a zároveň, čím delší řetězec, tím blíže k současnosti předek žil.

„Zjistili jsme, že dvojice moderních Evropanů žijících v sousedících populací má kolem 2 až 12 společných genetických předků v posledních 1500 letech a 100 genetických předků za posledních 1000 let. Tyto počty sice exponenciálně klesají s geografickou vzdáleností, ale protože genetičtí předci představují jen zlomek společných genealogických předků, jednotlivci z opačných konců Evropy mají miliony sdílených, společných genealogických předků za posledních 1000 let,“ uvádí se ve studii.

 Vědci byli překvapeni, když zjistili, že dokonce i jednotlivci žijící tak daleko od sebe, jako Británie a Turecko sdílí kus genetického materiálu přibližně 20 procent času. A jediné vysvětlení je, že tito jedinci museli mít obrovské množství společných genetických předků před 1000 lety.

Jen pro přesnost – za Evropana se běžně a čistě technicky považuje člověk, jehož všichni čtyři prarodiče se narodili v Evropě.

Coop zároveň zdůrazňuje, že genealogický soubor předků se liší od běžných genetických předků, protože už osm generací nazpátek je obrovské množství lidí: „Je krajně nepravděpodobné, že by všichni přispěli do vašeho genetického materiálu.“ A 1000 let představuje 33 generací.

Analýza ovšem také ukázala, že jednotlivé evropské populace či národy se liší stupněm příbuznosti. Například Italové mají tendenci vykazovat nižší stupeň příbuznosti k sobě navzájem i k ostatním Evropanům. Důvod je zřejmě ten, že Apeninský poloostrov byl na jedné straně po dlouhou dobu poměrně roztříštěný, a na druhou stranu byl i geograficky mimo větších demografických změn za posledních 1500 let. Naopak vyšší příbuznost vykazují populace východoevropské v souvislosti s efektem slovanské expanze před 1000 lety a demografickým prolínáním ve Střední Evropě.

Zkušenost z analýzy DNA v evropských podmínkách hodlají vědci využít k podobnému průzkumu v dalších oblastech světa.

 

 

NPŠ – Pavel Pechoušek

Archeologové objevují pravěkou Šumavu

Nedaleko Modravy objevili archeologové stopy osídlení z mladší doby kamenné. Výzkum dokládá, že i v těch nejvyšších partiích dnešního Národního parku Šumava žili lidé už 6 tisíc let před Kristem. Sídliště ve výšce nad 1100 m je nejvýše doloženým pravěkým osídlení u nás. „Nově objevená lokalita představuje novinku v poznávání pravěkého osídlení Šumavy. Opět se ukazuje, že lákala  k nejspíše k sezónnímu využívání už pravěké skupiny lovců a sběračů,“ popisuje Katarína Čuláková z archeologického ústavu Akademie věd ČR.  Lidé tu pravděpodobně sbírali brusinky, borůvky a lískové oříšky, lovili zvěř a je možné, že sem přicházeli lovit i lososy.

 

 

KDE ŽILY STAROVĚKÉ NÁRODY

Před mnoha tisíci lety lidé putovali za lepšími životními podmínkami a na svých cestách žili ve stanech vyrobených z kůží. Lovili zvěř, sbírali plody, nejrůznějších druhy ovoce, oříšků a zeleniny. Kolem roku 10 000 př.n.l. lidé poprvé začali obdělávat půdu v oblasti Středního východu známé jako „úrodný půlměsíc. Zemědělství se postupně rozšířilo po celé Evropě, ale vyvíjelo se stejně i v jiných částech světa, včetně Ameriky, Afriky a Dálného východu. Obdělávání půdy lidem umožnilo uchovávání zásob potravin.

ÚDOLÍ ŘEK

Všechny první velké civilizace – Sumer, Egypt, Čína a civilizace v údolí Indu – vznikly na březích velkých řek. Mimo zásoby čerstvé vody pro svou potřebu a pro zemědělství poskytovaly řeky možnost dopravy. Jednak sloužily k přepravě těžkých stavebních materiálů a jednak jako dopravní tepny pro přepravování zboží obchodníků. Zemědělci začali produkovat dostatek potravin, a tak se lidé mohli začít věnovat řemeslům, jako hrnčířství, tkalcovství, zpracování kovů a staviteství.

STĚHOVÁNÍ NÁRODŮ

Lidé nezůstávali stále na stejném místě: Stěhovali se z mnoha důvodů – za lepšími podmínkami, někdy z vlastního popudu jindy pod nátlakem. První zemědělci byli nuceni se stěhovat po několika letech, když se půda vyčerpala. Některé městské státy se rozrůstaly tak rychle, že si lide začali hledat nové domovy, kam si přiváželi svůj způsob života a kulturu.

 

STAROVĚKÉ CIVILIZACE STŘEDOMOŘÍ

SUMER – PRVNÍ VELKÁ MĚSTA

Viz článek dlouhý a velmi zajímavý článek SUMEROVÉ v této rubrice ZAJIMAVOSTI 2

 

Z Wikipedia

CHETITSKÁ ŘÍŠE  

Chetité (anglicky Hittites) asi 1900 – 1200 př.n.l. byli první známí Indoevropané , který vytvořil říši, zahrnující dnešní Malou Asii, Anatolii, Sýrii, Libanon a část Palestiny. Centrem říše Chetitů bylo město Chattušaš s mohutným opevněním a zdobenou branou.

Chetité byli velicí válečníci, kteří se v bitvách spoléhali na své smrtonosné válečné vozy a byli to také oni, kteří jako první začali používat železné zbraně. Při svých výbojích se střetli se starověkým Egyptem a tito dva rivalové spolu svedli mnoho bitev (např. nerozhodná bitva u Kadeše, patrně 1274 př. n. l.). Chetitská armáda přešla pohoří Taurus a v roce 1595 př.n.l. vyplenila Babylón

Velice unikátní bylo chetitské státní zřízení, protože chetitští králové byli jediní panovníci starověkého orientu, kteří nebyli absolutními despoty Moc panovníka byla omezena sněmem velmožů. Chetitské ženy byly rovnoprávné s muži.

Jako většina států té doby, i chetitská říše byla závislá na zemědělství.

Chetité byli mistry v odlévání kovů, přičemž tuto schopnost využívali v umění (kovové sošky, nádoby atd.). Chetitské náboženství bylo polyteistické, přičemž ještě dnes nejsou všichni chetitští bohové známi. Ve společenském zřízení spoléhali Chetité na otroky, kteří pracovali v zemědělství a v dalších pracovních odvětvích.

Během své existence nebyla Chetitská říše nikdy považována za bezvýznamný stát a vždy měla určitý respekt. Konec chetitské říše přišel nečekaně - kolem roku 1200 př. n. l. byli Chetité smeteni invazí tzv. mořských národů a říše se rozpadla. Chetitská kultura ještě nějaký čas přežívala v opevněných městech, ale když byla roku 717 př.n.l. dobyta poslední velká chetitská pevnost Karchemiš - chetitsky Kargamiš, všechny stopy chetitské kultury zmizely a tím skončila i chetitská civilizace.

Poznámka: Chetité přejali klínopis, i když měli své vlastní znakové písmo.

Chetitské písmo rozluštil Čech Bedřich Hrozný.

 

Z Wikipedia 

Asyrská říše

Asyřané (arabsky Ašuruijín) jsou příslušníky semitského národa žijícího v severní části Mezopotámie, kteří se označují za potomky obyvatel starověké Asyrské říše.

Asyřané se nazývají také historickými názvy Chaldejci nebo Sýrijci (nezaměňovat se Syřany, obyvateli moderního státu Sýrie) což jsou převážně Arabové. Hovoří asyrským jazykem, jehož základem je starověká aramejština, jazyk Kristův a jazyk Bible. Vyznáním jsou křesťané, hlásí se buď k Asyrské církvi východu nebo ke Katolické chaldejské církvi. Území obývané Asyřany se rozkládá v severozápadní části Iráku, okolo bývalého města Ninive. Sami Asyřané svoji zemi nazývají Bein Nahrain, což znamená "mezi řekami". Počet Asyřanů je podle oficiálních iráckých údajů 60 000, ale asyrští nacionalisté jej podle výsledků sčítání z roku 1957 odhadují na více než milion v samotném Iráku a další milion v Odhady populace se pohybují od půl do jednoho milionu, podle toho, zda se počítají všechny osoby s asyrskou krví nebo jen ti, kteří se ke své národnosti

Historie

Po pádu Novoasyrské říše, roku 612 př. n. l. upadli Asyřané do závislosti na okolních národech (Peršané,Římané). Křesťanství přijali už v prvním století našeho letopočtu. Jak v oblasti sílil islám, byli Asyřané nuceni změnit vyznání nebo emigrovat. K největším násilnostem došlo ve 20. století. Mnoho Asyřanů zahynulo pod tureckou nadvládou za první světové války, v rámci velkého vraždění křesťanských minorit nebo arménská genocida. Asyřané trpěli také v královském Iráku, kdy jich byly např. tisíce zabity v roce 1933 ve městě Semele a okolí. Další pogromy na Asyřany prováděl režim Saddáma Husajna, hlásící se k myšlenkám panarabismu. Po svržení diktátora v roce 2003 svitla Asyřanům naděje na sebeurčení, zároveň se ale v nastalém chaosu mnozí z nich stali terči muslimských fanatiků (Asyřané většinou podporovali americkou invazi a byli proto označováni za zrádce Iráku) a tisíce lidí využily otevřených hranic k opuštění země. Asyřané jsou pod tlakem obou sousedů: jak Arabů, tak rovněž stále aktivnějších Kurdů. Asyřané jsou homogenní starobylé etnikum, výrazně odlišné od ostatních obyvatel Blízkého východu.
V roce 1968 byla v exilu založena organizace Assyrian Universal Alliance, bojující za práva Asyřanů. V roce 1991 se stala zakládajícím členem Organizace nezastoupených států a národů. Jejím cílem není plná nezávislost, ale kulturní a etnická autonomie v rámci jednotného Iráku. Domácí Asyřany zastupuje Asyrské demokratické hnutí (Zawaa), které má šest poslanců v iráckém parlamentu. Bojuje hlavně za to, aby byl z ústavy vypuštěn článek definující Irák jako islámskou zem

 

 

 

 

 

u...

..

.